/Światowe Dni Młodzieży w Egipcie anulowane

Światowe Dni Młodzieży w Egipcie anulowane

W lutym 2023 r. w Egipcie miała odbyć się 5. edycji Światowych Dni Młodzieży. Niestety, ze względu na trudności gospodarcze, z jakimi Egipt zmaga się od kilku miesięcy, zapadła decyzja o anulowaniu tegorocznego święta światowej młodzieży.

W ostatnich tygodniach rząd egipski podjął szereg decyzji racjonalizatorskich, które mają uchronić finanse publiczne przed całkowitą zapaścią. Jedną z nich, jest przesunięcie wydatków przeznaczonych na organizację 5. edycji Światowych Dni Młodzieży na inne, bardziej pilne potrzeby, w tym rozwój przedsiębiorczości. Decyzja władz, nie była łatwa, tym bardziej, że większa część kosztów realizacji wydarzenia pokrywana jest ze środków sponsorów, a 60% populacji kraju stanowią ludzie młodzi.

Idea organizacji Światowych Dni Młodzieży w Egipcie została zainicjowana w 2017r., kiedy to grupa młodych egipskich aktywistów zgłosiła pomysł ich organizacji do prezydenta Egiptu, Abdel Fattah Al-Sisi. Inicjatywa spotkała się z akceptacją prezydenta i od 2017r. wydarzenie corocznie odbywało się w Sharm el-Sheikh.

Decyzja o przesunięciu względnie niewielkich środków finansowych ma wymiar bardziej symboliczny niż ekonomiczny – pokazuje i wysyła sygnał do egipskiej administracji publicznej, że rząd jest zdeterminowany do wprowadzenia planów naprawczych finansów publicznych.

Na początku bieżącego roku, rząd egipski wprowadził szereg rozwiązań zmniejszających obciążenia budżetu państwa, w szczególności takie, które wymagają wydatkowania tzw. „twardych” walut (głównie dolara amerykańskiego). Zawieszone zostały wszystkie projekty inwestycyjne finansowane w USD, wprowadzono racjonalizację wyjazdów zagranicznych polityków, zawieszono finansowanie wydarzeń rozrywkowych i sportowych, a także wydatków na reklamy i finansowanie partii politycznych.

Wojciech Tycholiz

na podstawie: WYF Egypt
zdjęcie: WYF Egypt

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.