/Najstarsza mumia odryta w Egipcie

Najstarsza mumia odryta w Egipcie

Egipscy archeolodzy odkryli w okolicach Kairu grób faraona, w której znajdowała się najprawdopodobniej najstarsza i najbardziej kompletna mumia. Wiek mumii szacowany jest na 4300 lat. Mumię znaleziono w 10 metrowym szachcie jednego z grupy grobowców faraonów z okresu 5. I 6. Dynastii Starego Królestwa. Mumia Hekasfesa (tak została nazwala) zawierała m.in. okrywający złoty liść. Sarkofag zawierał także dekoracje dla życia codziennego społeczeństwa z czasów 5. i 6. Dynastii. W grupie grobowców znaleziono także inne ciekawe sarkofagi, m.in. sarkofag Meri i sarkofag Khnumdjedefa.

Kilka tygodni wcześniej w należącym do tego samego kompleksu grobowców, naukowcy odkryli mumię nastoletniego chłopca. Dzięki wykonanym skanom magnetycznym zmumifikowanego ciała, archeolodzy ustalili m.in. wysoki status społeczny chłopca, treść inskrypcji na amuletach oraz typ pogrzebu, który otrzymał.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: Al Jazeera
Zdjęcie: flickr

TAGS:

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.