/Zbrodnie grupy Wagnera w Mali pod lupą ekspertów ONZ

Zbrodnie grupy Wagnera w Mali pod lupą ekspertów ONZ

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwali do rozpoczęcia śledztwa w celu zbadanie zbrodni pro-kremlowskiej grupy Wagnera w Mali. Według ekspertów ONZ, Oprócz najemników z grupy Wagnera, zbrodni na ludności cywilnej dopuścili się także żołnierze malijskiej armii. Ekspercie, członkowie Rady Praw Człowieka ONZ wskazują na „alarmujące i powtarzające się egzekucje, masowe groby, akty terroru, gwałty i przemoc na tle seksualnym”.

Wojskowa junta rządząca Mali oraz Kreml twierdzą zgodnie, że przybyli do Mali Rosjanie, to członkowie nieuzbrojonej grupy trenerskiej, którzy wspierają malijskie wojsko w walce z terroryzmem. Natomiast przedstawiciele Francji oraz Stanów Zjednoczonych wskazują, że przybyli żołnierze, to najemnicy Wagnera, znani ze swojej aktywności z Ukrainy, Libii, Syrii czy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Panel ekspertów ONZ poświęcił szczególną uwagę raportom i dowodom, które wskazują na masowe egzekucje setki osób mieszkających w wiosce Moura położonej w centralnej części kraju. Liczba cywilnych ofiar malijskiego konfliktu wzrosła ponad 4-krotnie od czasu przybycia w styczniu 2021 r. setek najemników należących do grupy Wagnera. Szacunki wskazują, że w 2022 r. w trwającym konflikcie życie straciło ponad 2000 osób.

Andrzej Polus

Na podstawie: Reuters, Bloomberg, Al-Jazeera
Zdjęcie:  UNOCHA/Michele Cattani

Andrzej Polus jest profesorem w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w teoriach stosunków międzynarodowych, oraz ekonomi politycznej państw Afryki Subsaharyjskiej.