Jedno z najważniejszych przedsiębiorstw państwowych w Republice Południowej Afryki, Trasnet, zmaga się z poważnymi problemami finansowymi i operacyjnymi. Problemy Transetu, państwowego giganta odpowiedzialnego za utrzymanie i zarządzanie infrastruktury kolejowej w Republice Południowej Afryki, oznaczają także poważne problemy dla całego regionu. W szczególności dotyczy to sektora wydobywczego. Pomimo wzrostu popytu na węgiel na rynku światowym (w wyniku agresji Rosji na Ukrainę), eksport tego surowca z RPA osiągnął najniższy poziom od prawie 20 lat.
W wyniku przedłużających się strajków pracowników Transnet, którzy oczekują poprawy warunków pracy i wyższych pensji, ucierpiał sektor przemysłowy. Produkcja przemysłowa w listopadzie 2022 r. spadła do najniższego od 5-ciu m-cy poziomu. Problemy operacyjne Transnetu przełożyły się także negatywnie na sektor wydobywczy. Jak podaje Rada Minerałów w RPA, producenci węgla stracili w ostatnim czasie ponad 30 miliardów randów (ok. 1.7 mld USD). W 2022 r. eksport węgla z RPA wyniósł 50.35 miliona ton i był na najniższym poziomie od prawie 30 lat, a główny terminal eksportowy węgla, Richards Bay Coal Terminal (RBCT) działał zaledwie na poziomie nieco powyżej 50% swojej przepustowości.
Odpierając zarzuty ze strony południowoafrykańskich górników, Transet podaje, że główną przyczyną problemów są ataki wandalizmu na infrastrukturę kolejową (głównie trakcje, która wykonana jest z przewodów miedzianych). Problemem był także wypadek, w efekcie którego wykoleił się pociąg z 97 wagonami węgla, co zablokowało jedyną linię kolejową do RBCT na 10 dni. W 2023 roku, konsorcjum właścicieli terminala RBCT, w skład którego wchodzą m.in. Thungela, Exxaro Resources, Seriti Resources i Glencore, planuje wyeksportować 60 milionów ton węgla.
Wojciech Tycholiz
Na podstawie: Bloomberg, Reuters, RCBT press release
zdjęcie: wikimedia