/Cyril Ramaphosa ponownie wybrany na szefa rządzącej partii ANC

Cyril Ramaphosa ponownie wybrany na szefa rządzącej partii ANC

Pomimo „skandalu Farmgate” zwanego również „aferą kanapową”, Cyril Ramaphosa uzyskał wymaganą większość głosów i został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego rządzącej partii ANC. Ramaphosa uzyskał łącznie 2 476 głosów wobec 1 897 głosów uzyskanych przez drugiego w kolejności Zweli Mkhize, piastującego obecnie urząd ministra w zdrowia.

W efekcie, Cyril Ramaphosa, najprawdopodobniej zostanie także zaprzysiężony na drugą kadencję prezydencką w 2024 roku (w RPA szef partii rządzącej jest automatycznie prezydentem kraju). Warunkiem kontynuacji przez niego mandatu prezydenta jest wygranie przez ANC wyborów w 2024 r.

Cyril Ramaphosa objął stanowisko przewodniczącego partii ANC (i tym samym urząd prezydenta RPA) w 2017 r., zastępując wieloletniego lidera ANC, Jacoba Zumę, który uwikłany był w szereg skandali korupcyjnych. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Ramaphosa cieszył się wizerunkiem polityka nieskorumpowanego, który walczy z problemem endemicznej korupcji w RPA. Wizerunek ten zmienił się jednak w wyniku tzw. „skandalu Farmgate”. W grudniu 2022 r. Ramaphosa zgłosił kradzież ponad 2 mln dolarów z jego prywatnej farmy, które trzymał w… kanapie. W lutym 2020 roku, z farmy Phala Phala należącej do prezydenta skradziono ponad 0,5 miliona dolarów w gotówce.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: telegraph.co.uk, citizen.co.za
Zdjęcie: Parlament Europejski / Flicr

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.