/RPA (nie) chce opuścić MTK w związku z nakazem aresztowania Putina?

RPA (nie) chce opuścić MTK w związku z nakazem aresztowania Putina?

Teoretycznie Putin mógłby zostać aresztowany, gdyby odwiedził Republikę Południowej Afryki, gdzie jeszcze w tym roku odbędzie się szczyt, na który zaproszona zostanie Rosja.

Biuro prezydenta Republiki Południowej Afryki wycofało się z komentarzy prezydenta Cyrila Ramaphosy, który powiedział, że kraj powinien opuścić Międzynarodowy Trybunał Karny po tym, jak wydał on nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Prezydencja pragnie wyjaśnić, że Republika Południowej Afryki pozostaje sygnatariuszem Statutu Rzymskiego” – poinformowało biuro Ramaphosy we wtorkowym oświadczeniu, dodając, że prezydent sformułował uwagi „błędnie”.

Wcześniej we wtorek prezydent Republiki Południowej Afryki powiedział, że jego partia, ANC, „podjęła decyzję, że rozsądne jest wycofanie Republiki Południowej Afryki z MTK”.

Niepokój Republiki Południowej Afryki jest następstwem decyzji sądu w Hadze o wydaniu w zeszłym miesiącu międzynarodowego nakazu aresztowania Putina w związku z przymusową deportacją dzieci z Ukrainy do Rosji. Republika Południowej Afryki, ważny sojusznik Moskwy, cieszy się historycznie bliskimi stosunkami z Rosją i odmówiła zerwania stosunków z Kremlem po tym, jak rozpoczął on inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

Posunięcie ANC, jak początkowo powiedział Ramaphosa, było „w dużej mierze spowodowane sposobem, w jaki MTK radzi sobie z [tego rodzaju] problemami”.

Zamieszanie wokół udziału Republiki Południowej Afryki w sądzie pojawia się w związku z rosnącymi spekulacjami na temat obecności Putina na dorocznym szczycie wysokiego szczebla krajów BRICS – Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Jako sygnatariusz MTK, Republika Południowej Afryki, która będzie gospodarzem kolejnego szczytu BRICS w sierpniu, byłaby teoretycznie zobowiązana do wykonania nakazu i aresztowania Putina, gdyby odwiedził ten kraj.

Wcześniej w tym tygodniu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji został zaproszony na szczyt, ale dodał, że decyzja o jego udziale zostanie podjęta „bliżej daty” wydarzenia.

Wojciech Tycholiz

źródlo: thepresidency.gov.za, politico.eu
zdjęcie: flickr.com/governmentza

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.