/Tanzania znosi 6,5-letni zakaz organizowania zgromadzeń politycznych

Tanzania znosi 6,5-letni zakaz organizowania zgromadzeń politycznych

Po ponad 6-ciu latach od jego wprowadzenia w Tanzanii przestał obowiązywać zakaz zgromadzeń politycznych. W 2016 roku, ówczesny prezydent John Pombe Magufuli wprowadził całkowity zakaz organizacji zgromadzeń o charakterze politycznym z wyjątkiem lokalnych zgromadzeń organizowanych przez polityków, którzy zostali wybrani do ugandyjskiego parlamentu. Zakaz ten był wielokrotnie podstawą do interwencji policji wobec protestującej opozycji.

Następczyni Magufuliego, prezydentka Samia Suluhu Hassan, zniosła zakaz z początkiem 2023 roku. W swoim przemówieniu skierowanym do liderów wszystkich 19-stu partii politycznych zarejestrowanych w Tanzanii, Pani Prezydentka podkreślała, że każda partia polityczna powinna mieć prawo do organizowania zgromadzeń dla swoich zwolenników. Hassan dodała także, że każdy wniosek o zorganizowanie wydarzenia politycznego będzie rozpatrywany indywidualnie przez policję i jeśli będzie stanowić zagrożenie dla porządku publicznego, nie zostanie zaakceptowany.

Andrzej Polus

na podstawie: Government of Tanzania
zdjęcie: flickr/PaulKagame

Andrzej Polus jest profesorem w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w teoriach stosunków międzynarodowych, oraz ekonomi politycznej państw Afryki Subsaharyjskiej.