/RPA: Środkowy palec dla rodziny Gupta

RPA: Środkowy palec dla rodziny Gupta

James Gubb, południowoafrykański specjalista od rynków finansowych, został ukarany karą grzywny za manipulacje przy cenie spółki Oakbay Investments. W wyniku jego celowych działań, wykres cen spółki ułożył się w zaciśniętą pięść z wyprostowanym środkowym palcem – gest „pozdrowienia” wycelowany w indyjską rodzinę Gupta (właścicieli Oakbay), która zamieszana jest w szereg skandali korupcyjnych z udziałem południowoafrykańskich spółek państwowych oraz prezydenta Jacoba Zumę.

W marcu 2017 roku , James Gubb, południowoafrykański finansista, w dość oryginalny sposób „pozdrowił” indyjską rodzinę Gupta, której członkowie uznawani są za szare eminencje południowoafrykańskiej sceny politycznej, a kontrolowane przez nich firmy zarabiają na współpracy z rządowymi przedsiębiorstwami krocie.

Wykorzystując niskie zainteresowanie akcjami kontrolowanej przez rodzinę Gupta spółki Oakbay Investments, James Gubb przeprowadził serię transakcji kupna-sprzedaży 22 akcji pomiędzy dwoma swoimi rachunkami maklerskimi za łączną kwotę 28,60 dolarów. Wyjątkowość sytuacji polegała na tym, że efekcie wykonanych transakcji wykres reprezentujący cenę Oakbay uformował szkic zaciśniętej pięści z wyprostowanym środkowym palcem. Zdarzenie miało miejsce 31 marca 2017 roku i było gestem solidarności finansisty z protestującymi w tym dniu (m.in. przeciw korupcji) mieszkańcami RPA.
James Gubb swoją akcję protestacyjną przeprowadził mając na względzie trzy aspekty: 1) w efekcie przeprowadzonych transakcji nie zrealizuje żadnych zysków; 2) nikt nie ucierpi przez jego działania; 3) wartość przeprowadzonych transakcji będzie trywialnie niska.

Fot.: twitter.com

Południowoafrykański odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, w związku z incydentem przeprowadził śledztwo, w efekcie którego ukarał Jamesa Gubba grzywną w wysokości 100 tys. randów (ok. 7 100 dolarów) za niedozwolone transakcje sztucznie kształtujące cenę akcji Oakbay. Wysokość grzywny jest ponad 250 razy wyższa niż wartość transakcji Gubba wykonanych na akcjach spółki.
Z kolei w geście solidarności z „artystą”, tuż po ogłoszeniu wyroku na jednym z portali crowdfundingowych w kilka godzin zebrano sumę kilkukrotnie przekraczającą wysokość kary finansowej.

Rodzina Gupta w ostatnich miesiącach zamieszana była w serię skandali korupcyjnych z udziałem Jacoba Zumy, prezydenta RPA oraz… Oakbay Investments. Spółka oskarżana jest o sztuczne zawyżenie ceny akcji poprzez pożyczenie jednej z singapurskich firm środków na zakup akcji Oakbay. W tym samym czasie, południowoafrykańska Agencja Rozwoju Przemysłu nabyła na giełdzie 3% pakiet akcji Oakbay na czym rzekomo straciła miliony dolarów.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: qz.com, bbc.com, dw.com

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.