/Wizyta papieża Franciszka w DRK i Sudanie Południowym

Wizyta papieża Franciszka w DRK i Sudanie Południowym

Podczas wizyty Papież Franciszek odwiedzi dwa afrykańskie kraje: Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy. Oba państwa „wyróżniają się” trwającą wiele lat historią wojny i przemocy i często są „zapominane” przez świat. Papież Franciszek przy wielu okazjach podkreślał problemy, z którym państwa afrykańskie muszą stawiać czoła –  wyzysk przez mocarstwa zachodnie, handel bronią czy degradacja środowiska.

Oba państwa posiadają bogate złoża surowców naturalnych – DRK minerałów rzadkich, a Sudan Południowy ropy; ale wciąż nie potrafią wyjść z zaklętego koła klątwy surowcowej. Dla DRK, które jest drugim największym państwem w Afryce z populacją ponad 90 milionów osób, będzie to pierwsza wizyta głowy Kościoła Katolickiego od 1985 roku, kiedy państwo to zostało odwiedzone przez papieża Jana Pawła II.

Obecna wizyta trwająca w dniach 31 stycznia do 5 lutego jest już 5. wizytą Franciszka do Afryki. Łącznie, papież Franciszek odwiedził już 10 państw afrykańskich. Trwająca wizyta planowana była na 2022 r., ale ze względu na problemy zdrowotne papieża, została ona przełożona na początek 2022 r.

Wizyty papieży do Afryki

1960 – Paweł VI – Uganda

1980 – Jan Paweł II – DRK, Kongo, Kenia, Ghana, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej

1982 – Jan Paweł II – Nigeria, Benin, Gabon, Gwinea Równikowa

1985 – Jan Paweł II – Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, DRK, Kenia, Maroko

1988 – Jan Paweł II – Zimbabwe, Botswana, Lesotho, Eswatini, Mozambik

1989 – Madagaskar, Reunion, Zambia, Malawi

1990 – Wysypy Zielonego Przylądka, Gwinea-Bissau, Mali, Burkina Faso, Czad, Tanzania, Burundi, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej

1992 – Jan Paweł II – Senegal, Gambia, Gwinea, Angola

1993 – Jan Paweł II – Benin, Uganda, Sudan

1995 – Jan Paweł II – Kamerun, Republika Południowej Afryki

1998 – Jan Paweł II – Nigeria

2000 – Jan Paweł II – Egipt

2009 – Benedykt XVI – Kamerun, Angola

2011 – Benedykt XVI – Benin

2015 – Franciszek – Kenya, Uganda, Republika Środkowoafrykańska

2017 – Franciszek – Egipt

2019  – Franciszek – Maroko

2019 – Franciszek – Mozambik, Madagaskar, Mauritius

W DRK papież Franciszek planował odwiedzić położone na wschodzie kraju miasto Goma, ale ze względu na wzrost aktywności rebeliantów z grupy M23, plany te zostały zmienione. Kilka miesięcy temu, w zasadzce niedaleko Gomy zginął włoski ambasador.

Podobnie w Sudanie Południowym, motywem przewodnim wizyty będzie rekoncyliacja, zaprzestanie przemocy i przywrócenie jedności w kraju.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: Reuters, BBC, Washington Post
Zdjęcie: Vatican.va

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.