/Nigeria: Muhammadu Buhari nowym prezydentem Nigerii

Nigeria: Muhammadu Buhari nowym prezydentem Nigerii

Zakończyły się wybory prezydenckie w najludniejszym państwie i największej gospodarce Afryki. Prezydentem elektem został Muhammadu Buhari, który zdobył 2,5 miliona głosów więcej niż Goodluck Jonathan. Po raz pierwszy w historii Nigerii urzędujący prezydent został odsunięty od władzy w wyniku procesu wyborczego.

Tegoroczne wybory zostały zdominowane przez kwestie walki z Boko Haram i ograniczenia korupcji. Pamiętam wybory sprzed 4 lat, które wyniosły do władzy prezydenta Jonathana, wówczas Nigeryjczycy pokładali wielkie nadzieje w człowieku, który prezentowany był jako intelektualista, który nie posiada związków z funkcjonującymi w kraju sieciami patornażu. W tegorocznej kampanii wyborczej koncentrowano się na konieczności podjęcia zdecydowanych działań przeciwko islamistom i wydaje się, że były generał, pamiętany z autorytarnych rządów obrał skuteczną taktykę krytyki nieudolności administracji i braku woli zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Nigerii, podczas gdy prezydent Jonathan mówił o „problemie odziedziczonym” po poprzednich ekipach rządzących. Niemniej obietnica Buhari’ego, że rozbije Boko Haram w ciągu 3 miesięcy wydaje się niemożliwa do zrealizowania. Obydwaj kandydaci bardzo często wzywali swoich wyborców do zachowania spokoju i niedopuszczania do aktów przemocy.

Nowy prezydent ma 72 lata, pochodzi z ludu Fulani, jest muzułmaninem. W Nigerii funkcjonowała niepisana zasada, że urząd prezydenta powinien być naprzemiennie sprawowany przez chrześcijanina i muzułmanina, zaś start Goodluck Jonathana w wyborach był przez część muzułmanów postrzegany jako złamanie tej zasady. Muhammadu Buhari trzykrotnie, bezskutecznie starał się o najwyższy urząd w państwie (w latach: 2003, 2007, 2011), jednakże jego kariera polityczna zaczęła się w latach 70. kiedy został ministrem ds. ropy i surowców naturalnych w administracji Oluseguna Obasanjo, z którym jednak pozostaje poróżniony. Kluczowym dla kariery politycznej Buhariego był rok 1983, w którym wsławił się wyparciem z terenów Nigerii wojsk Czadyjskich i rajdem zbrojnym w Czadzie. W grudniu tego roku był jednym z przywódców przewrotu wojskowego, który obalił demokratycznie wybranego  prezydenta Shehu Shagari’ego.  Buhari stanął na czele państwa i pomimo zerwania relacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym starał się przywrócić równowagę makroekonomiczną Nigerii poprzez cięcia wydatków publicznych, podniesienie stóp procentowych oraz ograniczenie importu. Okres jego rządów kojarzony jest również z łamaniem praw człowieka i licznymi aresztowaniami. W 1985 roku Buhari został obalony i uwieziony przez generała Ibrahima Babangidę.

W poprzednich wyborach, rządząca Nigerią nieprzerwanie od 1999 roku (czyli od demokratyzacji kraju) People’s Democratic Party, prezentowała Buhariego jako radykalnego muzułmanina, który wspiera wprowadzenie szariatu na północy kraju. Prezydent elekt odcinał się jednak od oskarżeń o ekstremizm i pośredniczenie w negocjacjach pomiędzy rządem a Boko Haram. W 2014 r. uszedł z życiem z zamachu bombowego zorganizowanego właśnie przez Boko Haram, co ostatecznie rozwiało wątpliwości co do jego kontaktów z tym ugrupowaniem.

Biorąc pod uwagę niewielką liczbę głosów, którymi wygrał wybory, Buhari będzie musiał stawić czoła milionom Nigeryjczyków niezadowolonych z wyniku głosowania. Jednakże głównymi wyzwaniami stojącymi przed nową administracją będzie: walka z Boko Haram w północnowschodniej Nigerii, ograniczenie korupcji i nepotyzmu oraz polityka makroekonomiczna, na którą ogromny wpływ mają spadające ceny ropy.

Andrzej Polus

Zdjęcie: Wikipedia.org