/Nigeria zaprzecza istnieniu programu masowych aborcji

Nigeria zaprzecza istnieniu programu masowych aborcji

Nigeryjska armia zaprzeczyła prowadzeniu wieloletniego „nielegalnego programu” przeprowadzania aborcji wśród kobiet i dziewcząt, które były ofiarami bojowników Boko Haram, nazywając raport „zniewagą wobec narodu i kultury Nigerii”.

Reuters poinformował, że nigeryjskie wojsko „przeprowadziło tajny, systematyczny i nielegalny program aborcji na północnym wschodzie kraju, kończąc co najmniej 10 000 ciąż wśród kobiet i dziewcząt” co najmniej od 2013 roku. Agencja informacyjna dodała, że kiedy kobiety zostały uratowane przez żołnierzy nigeryjskiej armii, wiele kobiet w ciąży zostało zmuszonych do aborcji, często bez ich zgody, w czasie gdy były przetrzymywane w areszcie wojskowym przez tygodnie lub miesiące. Reuters nie był w stanie ustalić, kto stworzył program aborcyjny ani kto w wojsku lub rządzie go prowadził.

Nigeryjscy dowódcy wojskowi zaprzeczyli, by program kiedykolwiek istniał i powiedzieli, że doniesienia Reutersa były częścią zagranicznych wysiłków mających na celu osłabienie walki kraju z powstańcami Boko Haram.

Boko Haram od ponad dekady prowadzi zbrojne powstanie przeciwko Nigerii, zwłaszcza w północno-wschodnim regionie kraju, co powoduje śmierć tysięcy ludzi. Długotrwały konflikt, który rozlał się na sąsiedni Czad, Niger i Kamerun, spowodował śmierć ponad 40 000 osób, a do przesiedlenia zmusił około dwóch milionów.

Andrzej Polus

na podstawie: Reuters, AllAfrica
zdjęcie: flickr

Andrzej Polus jest profesorem w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w teoriach stosunków międzynarodowych, oraz ekonomi politycznej państw Afryki Subsaharyjskiej.