/Kurs nigeryjskiej nairy upłynniony

Kurs nigeryjskiej nairy upłynniony

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że naira nie zostanie zdewaluowana, w zeszłym tygodniu Centralny Bank Nigerii podjął decyzję o upłynnieniu kursu lokalnej waluty. W efekcie w pierwszych dniach notowań wartość nigeryjskiej nairy spadła o ponad 40%.

W zeszłym tygodniu, prezydent Muhammadu Buhari wraz z dyrektorem Centralnego Banku Nigerii, Godwinem Emefiele, ogłosili, że począwszy od poniedziałku, 20 czerwca, kurs nairy zostanie upłynniony. W efekcie, w pierwszym dniu notowań kurs nairy w stosunku do dolara spadł o ponad 40%. Sztywny kurs walutowy w Nigerii został wprowadzony klika lat temu w celu ustabilizowania waluty. Od końca 2014 roku, Centralny Bank Nigerii (Central Bank of Nigeria, CBN) na obronę kursu lokalnej waluty przeznaczył ponad 1/5 posiadanych rezerw walutowych. W maju 2016, wielkość rezerw spadła do 25,5 miliarda dolarów – poziomu najniższego od ponad dekady (dla porównania, wielkość rezerw Narodowego Banku Polski na koniec maja wynosiła 108,0 miliardów dolarów, co z kolei jest najwyższym poziomem w historii naszego kraju).

Coraz niższe wpływy dewizowe ze sprzedaży ropy spowodowane, po pierwsze, utrzymującymi się na niskim poziomie cenami ropy oraz, po drugie, niższą o ponad 500 milionów baryłek dzienną produkcją czarnego złota, nie pozostawiły nigeryjskiemu rządowi w zasadzie żadnego wyboru.

Do wczoraj, oficjalny kurs wymiany wynosił 199 nairy za jednego dolara. Po upłynnieniu kursu w poniedziałek przed południem kurs wymiany wynosił już 265. Z uwagi na zasadniczy brak podaży dolarów (wszyscy byli zainteresowani wymianą nairy na dolary) handel został zawieszony na kilkadziesiąt minut. Po wznowieniu, siła nabywcza nairy nadal spadała i na koniec dnia osiągnęła poziom 280 nairy za dolara.

Sztywny kurs walutowy, który w żadnym stopniu nie oddawał rzeczywistej wartość nairy, wymieniany był jako jedna z głównych przyczyn wstrzymywania decyzji inwestycyjnych przez zagraniczne podmioty. Upłynnienie kursu postrzegane jest jako krok w dobrym kierunku, niemniej nie rozwiązuje ono wszystkich bolączek nigeryjskiej gospodarki. Według ostatnich danych, PKB Nigerii w pierwszym kwartale 2016 roku zmalał o 13,7%, podczas gdy inflacja wzrosła do poziomu 15,6% (w stosunku do maja ubiegłego roku). Z kolei i tak już wysokie stopy procentowe (referencyjna stopa CBN wynosi obecnie 12%) w najbliższych miesiącach zostaną zapewne ponownie podniesione.

Wojciech Tycholiz

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.