Po okresie ponad 6 m-cy przetrzymywania w malijskiej niewoli, grupa 46 żołnierzy Wybrzeża Kości Słoniowej wróciła do swojej ojczyzny. Powrót żołnierzy WKS to dobry krok w stronę zakończenie rozłamu dyplomatycznego pomiędzy państwami.
Pojmana grupa żołnierzy została uznana przez Mali za najemników i zatrzymana w czerwcu 2021 w Bamako, stolicy kraju. Z kolei Wybrzeże Kości Słoniowej wskazywało, że przybyli żołnierze stanowili wsparcie dla kontyngentu żołnierzy niemieckich przebywających w Mali pod auspicjami misji pokojowej ONZ.
Kilka dni temu, po tym jak oba państwa doszły do porozumienia, żołnierze zostali ułaskawieni przez przywódców malijskiej junty i mogli wrócić do kraju. Na lotnisku żołnierzy powitał prezydent kraju Alassane Ouattara. Z kolei kilka dni przez ich wypuszczeniem, grupa 46 żołnierzy WKS została skazana na karę 20 lat pozbawienia wolności za konspirację przeciwko Mali). Początkowo grupa zatrzymanych żołnierzy liczyła 49 osób, ale trzy kobiety zostały wypuszczone wcześniej (nie przeszkodziło to jednak w skazaniu ich zaocznie na karę śmierci).
Uwolnienie żołnierzy WKS było możliwe dzięki wysiłkom mediacyjnym prezydenta Togo, Faure Gnassingbe, oraz grożącym Mali nowym sankcjom ze strony ECOWAS.
Andrzej Polus
Na podstawie: AFP
zdjęcie: flickr/MISUNA