/Bezkarność i brak bezpieczeństwa zagrożeniem dla lutowych wyborów w Nigerii

Bezkarność i brak bezpieczeństwa zagrożeniem dla lutowych wyborów w Nigerii

W dniu 25 lutego 2023 r, w Nigerii odbędą się wybory powszechne, w których Nigeryjczycy wybiorą nowego prezydenta, następcę Muhammadu Buhari, który kończy swoją drugą 4-letnią kadencję. Dodatkowo, w tym samym dniu Nigeryjczycy wybiorą przedstawicieli Zgromadzenia Narodowego oraz gubernatorów regionów.

W przeszłości nigeryjskie wybory powszechne związane były z zamieszkami i bójkami pomiędzy zwolennikami poszczególnych kandydatów i frakcji. Podczas poprzednich wyborów z 2019 roku, służby bezpieczeństwa wielokrotnie nadużywały swojego mandatu do zapewnienia bezpieczeństwa. Zagrożenie płynęło także ze strony członków zorganizowanych grup przestępczych, w szczególności w regionach północno-zachodnich i południowo-wschodnich kraju.

Jak wskazuje Human Rights Watch, największym problem jest brak skuteczności organów ścigania i politycznej woli w ukaraniu winnych podżegania do protestów i przemocy.

Wojciech Tycholiz

na podstawie: Human Rights Watch, AFP
zdjęcie: wikimedia

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.