/Co najmniej 43 ofiary śmiertelne po osunięciu się urwiska w kopalni miedzi

Co najmniej 43 ofiary śmiertelne po osunięciu się urwiska w kopalni miedzi

Według najnowszych doniesień, co najmniej 43 osób – nielegalnych górników – poniosło śmierć w wyniku zejścia lawiny błotnej w należącej do Glencore kopalni miedzi w Demokratycznej Republice Konga. Akcja ratunkowa w DRK nadal trwa, a problem nielegalnego górnictwa w Afryce i związanych z tym zagrożeń przybiera na sile.

Do tego tragicznego wypadku doszło w czwartek, 26 czerwca 2019 roku, w kopalni KOV gdzie na wydobywających kilofami kobalt nielegalnych górników osunęły się dwie „galerie” znajdujące się na wyższych poziomach.

Zjawisko nielegalnego górnictwa jest poważnym problemem w DRK, które jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Przedstawiciele Glencore szacują, że każdego dnia w należących do koncernu kopalniach znajduje się ponad 2 tysiące nielegalnych górników, którzy zakradają się do kopalń z kilofami w rękach w celu poszukiwania drogocennych złóż kobaltu, miedzi, złota i innych surowców. Wobec trudnej sytuacji ekonomicznej mieszkańców Konga, takie desperackie kroki są dla wielu jedynym wyjściem dla przeżycia.

Problem nielegalnego górnictwa zdesperowanych mieszkańców nie dotyczy tylko Demokratycznej Republiki Konga (choć tutaj jest szczególnie trudny). Podobne problemy pojawiają się w Ghanie, Zambii czy RPA. W 2016 roku, AngloGold Ashanti, operator kopalni złota w Ghanie, zmuszony był do ewakuacji pracowników swojej kopalni, gdy tysiące zdesperowanych Ghanijczyków szturmem wdarło się na teren kopalni. W 2017 roku w eksplozji w nieużywanym szybkie górniczym w jednej z kopalń w RPA, zginęło ponad 30 nielegalnych górników.

Co raz częściej pojawiają się głosy, że tak Glencore jak i pozostałe korporacje górnicze, powinny zaprzestać wydobycia z niestabilnych i biednych państwach afrykańskich. Pytanie tylko czy nawet całkowite zamknięcie oficjalnej działalności górniczej w państwach takich jak DRK rozwiązałoby – czy też chociaż zmniejszyło – problem nielegalnego górnictwa?

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: ft.com, theguardian.co.uk, Bloomberg.com; zdjęcie: pixabay.com

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.