/Angola: najbogatsza Afrykanka, Isabel Dos Santos, zwolniona ze stanowiska szefa Sonangol

Angola: najbogatsza Afrykanka, Isabel Dos Santos, zwolniona ze stanowiska szefa Sonangol

Isabel Dos Santos, najbogatsza kobieta na kontynencie i córka długoletniego prezydenta Angoli, Eduardo Dos Santosa, została niespodziewanie odwołana z funkcji szefa naftowego giganta Sonangol.

Decyzję podjął nowy prezydent Angoli, Joao Lourenco, określany pieszczotliwe „JLo”, który we wrześniu bieżącego roku zastąpił Eduardo Dos Santosa po 37 latach rządów. Wszystko wskazuje na to, że nowy prezydent, który objął władzę z hasłami walki z korupcją, symbolicznie tę walkę rozpoczyna. Chce jednocześnie osłabić potężne wpływy rodziny Dos Santosów, które przenikają świat polityki i biznesu w Angoli. Mówi się również, że ruch ten jest odpowiedzią na pogarszające się wyniki produkcji ropy, co ma związek z opóźnieniami w zatwierdzaniu przez Sonangol projektów w branży naftowej.

Isabel Dos Santos była wcześniej wielokrotnie krytykowana za objęcie sterów w Sonangol, co nastąpiło w czerwcu 2016 r. po tym jak jej ojciec odwołał całą radę nadzorczą państwowego giganta m.in. w celu „zwiększenia transparentości” zarządzania w firmie. Funkcja dyrektora zarządzającego Sonangol jest uważana w Angoli, drugim po Nigerii największym producentem ropy w regionie, za drugą pod względem rangi po urzędzie prezydenta.

Dos Santos broniła się przed oskarżeniami o nepotyzm podobnie jak wszyscy członkowie rodziny sprawujący eksponowane urzędy, mianowicie, że krytyka jej osoby jest niesprawiedliwa, a ona sama padła ofiarą uprzedzeń i nic nie poradzi na to, że ma wszechstronne wykształcenie, doświadczenie w zarządzaniu dużymi firmami międzynarodowymi i kompetencje wykraczające daleko poza angolańską średnią. Co ciekawe, jej wejście do gry spotkało się początkowo z życzliwością analityków z branży, którzy wierzyli, że Isabel posiada umiejętności potrzebne do przeprowadzenia w Sonangol niezbędnych reform.

Majątek Isabel Dos Santos w 2017 r. jest szacowany przez Forbes na 3,4 mld USD. Zainteresowana zaprzecza, że pochodzi on z pieniędzy publicznych i ma jakikolwiek związek ze sprawowaniem publicznych stanowisk.

Na fotelu szefa Sonangol zastąpi ją weteran branży naftowej Carlos Saturnino, którego Isabel zwolniła z firmy rok temu.

Dominik Kopinski 

Na podstawie: reuters.com, bbs.co.uk

 

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.