/Afryka: ranking najbogatszych prezydentów 2014

Afryka: ranking najbogatszych prezydentów 2014

Portal Richest Lifestyle opublikował listę najbogatszych głów państwa na kontynencie afrykańskim. Ranking otwiera prezydent Angoli, José Eduardo dos Santos, z majątkiem o wartości 20 mld USD. Na drugim miejscu znalazł się król Maroka, Mohammed VI, a na trzecim prezydent Gwinei Równikowej, Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. 

Z rankingu wynika, że majątek José Eduardo dos Santosa, prezydenta Angoli, szacowany na 20 mld USD, jest kilkakrotnie większy niż łączny majątek pozostałych 7 głów państwa znajdujących się w zestawieniu przygotowanym przez Richest Lifestyle. Na jego zgromadzenie Dos Santos miał sporo czasu, bo u władzy jest od 1979 r. Przypomnijmy jedynie, że wcześniej pisaliśmy o majątku córki Santosa, Isabel, który Forbes Africa oszacował na 3,8 mld USD, co czyni ją najbogatszą kobietą na kontynencie.

Na drugim miejscu znalazł się król Maroka, Mohammed VI. Jego majątek to zdaniem Forbsa „raptem” 2,5 mld USD, na co pracował 15 lat, tj. od śmierci swego ojca Hassana II, po którym przejął tron. Trzeba przyznać, że władcę Maroka, który jest jednocześnie „pierwszym biznesmenem” kraju, uważa się za umiarkowanego reformatora, z uwagi na serię reform politycznych i społecznych, jakie wprowadził w ostatnich latach. Nie oznacza to jednak umiaru w wydawaniu pieniędzy. Zdaniem Forbsa, wydatki pałacu króla wynoszą 960 tys. USD dziennie (głównie utrzymanie floty samochodów, personel i zakup ubrań).

Trzecie miejsce objął Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, prezydent Gwinei Równikowej – niewielkiego kraju na wybrzeżu Atlantyku, gdzie szczęśliwym trafem odkryto ropę naftową w 1996 r. Od tego czasu kraj ten pnie się w górę w regionalnych rankingach dochodu na osobę (obecnie drugie „najbogatsze” państwo w Afryce), jednocześnie większość mieszkańców w dalszym ciągu żyje w warunkach ekstremalnej biedy. Gwineę Równikową określa się czasem mianem gangsterskiej demokracji, z uwagi na rozmiary korupcji i patologizację życia politycznego. Obiang Nguema Mbasogo to kolejny długowieczny prezydent afrykański – u władzy od 34 lat. Jego majątek szacowany jest na 600 mln USD.

Wprawdzie Uhuru Kenyatta jest u władzy zaledwie od roku, a do tego jego dotychczasowa prezydentura naznaczona jest samymi problemami (zamach na Westgate i oskarżenia o podżeganie do ludobójstwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny), to majątek tego kenijskiego polityka jest szacowany na 500 mln USD. Fotel prezydencki objął już jako doświadczony i majętny biznesmen, który bezpośrednio i poprzez członków rodziny posiada udziały w wielu wiodących kenijskich firmach.

Paul Biya, prezydent Kamerunu również jest zaliczany do grona najdłużej sprawujących władzę przywódców afrykańskich (31 lat). Znany z rozrzutności i ekstrawaganckiego stylu życia, Biya jest posiadaczem majątku szacowanego na 200 mln USD. Pochodzi on głównie z wydobycia ropy naftowej, której Kamerun jest liczącym się eksporterem. Mimo wieloletniej reputacji jednego z najbardziej skorumpowanych reżimów w Afryce, Kamerun w dalszym ciągu może liczyć na pożyczki instytucji multilateralnych i pomoc ze strony zachodnich rządów.

Drugi monarcha w rankingu (tym razem absolutny), Mswati III, król Swazilandu, jest szczęśliwym posiadaczem majątku o szacowanej wartości 100 mln USD. Daje mu to jednocześnie 15 miejsce w rankingu najbogatszych monarchów świata. Król oraz jego 13 żon znani są z niezwykłej rozrzutności i upodobania do ekstrawaganckich zakupów. W jego garażu stoi między innymi warty 500 tys. USD Maybach, którego rzadko można jednak zobaczyć na zdjęciach (obowiązuje oficjalny zakaz fotografowania pojazdu głowy państwa). Warto dodać, że ponad 60 procent mieszkańców Swazilandu żyje poniżej granicy ubóstwa.

Dość niespodziewanie 7 miejsce w rankingu zajmuje Idriss Deby, prezydent Czadu, z majątkiem 50 mln USD. Deby objął rządy w drodze zamachu stanu w 1990 r. Ranking zamyka zaś Robert Mugabe, prezydent Zimbabwe, którego majątek szacowany jest na 10 mln USD. Obchodzący w tym roku 90 urodziny Mugabe sprawuje niepodzielnie władzę od 26 lat. W związku z zaawansowanym wiekiem, Zimbabwe żyje od jakiegoś czasu problemem sukcesji, a na nową gwiazdę na scenie politycznej, która prawdopodobnie będzie miała wpływ na przebieg sukcesji wyrasta w ostatnim czasie żona Mugabe, Grace.

Mugabe jest zresztą jedynym długowiecznym liderem w Afryce, za którego rządów poziom życia mieszkańców się obniżył, co dobrze pokazuje poniższy wykres przygotowany przez the Economist.

Wydaje się, że ranking opracowany przez Richest Lifestyles nie jest wolny od błędów. Sami twórcy bronią się, że jedynie kompilują szacunki opublikowane przez Forbes.com, ForeignPolicy.com, CelebrityNetWorth.com, and Cabinda.net. Wokół strony zrobiło się gorąco gdy początkowo na szóstym miejscu, z majątkiem o wartości 100 mln USD, znalazł się prezydent Nigerii, Goodluck Jonathan. Jego nazwisko zostało jednak szybko usunięte, po tym jak zagroził stronie wytoczeniem procesu sądowego.

Dominik Kopiński

Na podstawie: richestlifestyle.com