/Apple a Afryka: import minerałów ze stref konfliktów

Apple a Afryka: import minerałów ze stref konfliktów

W rocznym sprawozdaniu dot. łańcucha dostaw Apple Inc. ogłosił, że poczynił istotne postępy w tzw. „eliminowaniu minerałów ze stref konfliktów”. Raport był mniej entuzjastyczny w innych sprawach. Korporacja jest m.in. krytykowana za warunki pracy w niektórych firmach dostarczających jej surowce.

Globalny łańcuch dostaw Apple Inc. rozciąga się na setki firm w co najmniej 19 krajach. Gigant z Cupertino ogłosił, że zidentyfikował 225 podmioty, które dostarczają złoto, tantal, cynę lub wolfram. Dochody ze sprzedaż tych czterech minerałów są często wykorzystane m.in. do finansowania konfliktów zbrojnych w Demokratycznej Republice Konga. Z kolei w Azji są one wydobywane w niebezpiecznych warunkach, również przez dzieci. W zeszłym roku sprawdzono czy 135 podmioty nie używają tzw. conflict minerals. Było to ponad dwukrotnie więcej dostawców niż w 2013 roku. 26 spośród nich nie zgodziło się wziąć udziału w badaniach.

Apple Inc. w celu zagwarantowania sobie dostępu do wiarygodnych danych prowadzi własne audyty u dostawców. Zgodnie z najnowszym raportem przeprowadzono 633 takich kontroli w 2014 roku, czyli aż o 40% więcej niż w roku poprzednim. Spośród nich jedna trzecia to audyty wykonywane po raz pierwszy.

W ubiegłym roku na fali krytyki po emisji filmu dokumentalnego produkcji BBC, Apple Inc. znalazł się pod ostrzałem. Firmę oskarżono o złamanie obietnic poprawy warunków pracy u dostawców. Wiceprezes Apple Inc., Jeff Williams poczuł się oburzony wyemitowanym materiałem i tłumaczył, że Apple Inc. przykłada olbrzymią wagę do podniesionych przez BBC problemów. Mimo to zadeklarował, iż firma przyjrzy się, czy nie można usprawnić istniejących procedur.

Należy przyznać, że ustalenie pochodzenia minerałów stosowanych w produkcji elektroniki jest bardzo trudnym procesem. Dostawcy często skupują surowce z wielu źródeł, korzystają z poddostawców, stosują minerały z przemytu itd. Williams ogłosił, iż Apple Inc. współpracuje z możliwie jak największą ilością dostawców, którzy weryfikowani są pod kątem pochodzenia minerałów i ich związków z konfliktami w ramach programu Conflict-Free Sourcing Program stworzonego przez członków Koalicji Obywatelskiej Elektroniki Przemysłu. Do programu należy około 230 firm, w tym również Apple Inc.

Wioleta Gierszewska

Na podstawie: blogs.wsj.com

Zdjęcie za: commons wikimedia.org