/Wystawa: Afryka obok Mariackiego

Wystawa: Afryka obok Mariackiego

„Daleko jest blisko” – czwarta edycja fotograficznej wędrówki przez kraje Afryki, autorstwa Krzysztofa Błażycy będzie miała miejsce w Krakowie. Od 5 grudnia do 9 stycznia 2015 w Galerii Lamelli, Śródmiejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Mikołajskiej 2 (Mały Rynek będzie można obejrzeć ok. 40 wielkoformatowych zdjęć z Kenii, Nigerii, Ugandy i Zambii.

Obok portretów m.in. 100-letniej Seliny Sudi, ostatniej ze 139 żon szefa klanu Bakhone, dr Pauli Kahumbu, inicjatorki antykłusowniczej kampanii „Hands off our elephants” są tu impresje z nigeryjskich wiosek, slamsów kenijskiej stolicy, czy ośrodka dla dzieci ulicy w Lusace.  Jest kilka ujęć z tegorocznego święta w ugandyjskim Namugongo, największego religijnego wydarzenia we wschodniej części Afryki. Z krajobrazów jest chłodna przestrzeń Oceanu Indyjskiego w Mombasie, niekończąca się zieleń Rift Valley, na drodze z Nairobi do Nakuru.

Kontynent jest żywym organizmem. Przekształca się jego tkanka społeczna, gospodarcza, polityczna. Nie zmienia temperament, witalność gestów, ekspresja radości, modlitwy lub gniewu. Dominują kolory, ręcznie nanoszone na fasady sklepów. Ciszę nocy wypełniają śpiewy. Zieleń jest soczysta a czerwona droga pachnie ostro. Kobiety karmią dzieci sprzedając matoke. Mężczyźni krzyczą. Śmiech miesza się z przekleństwem. W tle prawie zawsze muzyka. Jest Matka Boża Pocieszenia, śpiew muezina i czary – mówi autor.

Wystawa jest zarazem promocją Fundacji Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org) wpierającej inicjatywy pomocowe w Nigerii, Ugandzie, Kenii.

Wernisaż wystawy w piątek, 5 grudnia o godzinie 18 tej.

O autorze:

Krzysztof Błażyca – dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, redaktor serwisu gosc.pl. Od ponad 10 lat zaangażowany w promocję działań humanitarnych i pracy misyjnej w krajach Afryki. Inicjator akcji pomocowych na rzecz ośrodka Home of Hope  dla dzieci ulicy w Zambii (2010)  i budowy studni na terenie wiosek w Bomadi w Nigerii (2012), zorganizowanych przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor artykułów, reportaży, wywiadów dot. Afryki („Gość Niedzielny”, „Poznaj Świat, „Magazyn Familia”, „Warto”, „Almanach prowincjonalny”), publikacji fotograficznych („MSAFIRI Kenya Airways”, „National Mirror Kenya”) i poetyckich (antologia „Po piórach smyczkiem”, „Magazyn 44”,  „Almanach prowincjonalny”). Laureat konkursu fotograficznego „Ekologia w obiektywie” (2013).  Absolwent religioznawstwa (Uniwersytet Jagielloński). Współtwórca i prezes Fundacji Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org). Mąż i tata.