/Rwanda: Prezydent Kagame i Pierwsza Dama z wizytą państwową w Tanzanii

Rwanda: Prezydent Kagame i Pierwsza Dama z wizytą państwową w Tanzanii

Podczas Dnia Niepodległości Rwandy prezydent Paul Kagame i Pierwsza Dama Jeannette Kagame przybyli do stolicy Tanzanii – Dar es Salaam. Prezydent Tanzanii – John Magufuli i Pierwsza Dama Janeth Magufuli powitali parę prezydencką.

Podczas inaguracyjnego przemówienia Kagame oświadczył: „Nasza wizyta oznacza chęć do dalszej, ścisłej współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, we wszystkich sektorach.[…] Nasze rozmowy opierają się na duchu przyjaźni, silnych więzach historycznych i wspólnych przyszłych aspiracji dotyczących rządów Tanzanii i Rwandy. Będziemy wzmacniać naszą długoletnią dwustronną współpracę w celu zwiększenia dobrobytu dla naszych obywateli oraz całego regionu Afryki Wschodniej.”

Prezydent Magufuli był zachwycony wizytą i ogłosił, że „Rwanda jest naszym najlepszym przyjacielem”. Chwalił prezydenta Paul Kagame za przybycie do Tanzanii w tak ważny dzień dla Rwandy. Wpomniał także, że „dzisiaj jest Dzień Niepodległości Rwandy. Prezydent Kagame odwiedził nas, by pokazać nam nową niepodległość”. Podczas krótkiej konferencji prasowej, Magufuli obiecał Kagame, że zrobi wszystko, co możliwe, aby zwiększyć wykorzystanie portu Dar es Salaam. Zobowiązał się, że przeznaczy część tegorocznego budżetu na budowę drogi z Tanzanii do Kigali.

Prezydent Kagame podsumował, że Tanzańczycy są pracowici i chętni do prowadzenia działalności gospodarczej dzięki czemu rozwijają nie tylko swój kraj ale i cały region Afryki Wschodniej. „Nasza wizyta jest okazją by rozwijać biznes i interesy krajów. Nasze kraje mają nie tylko wspólny cel ale i przyszłość. Priorytetem jest głębsza i szybsza integracja dla obopólnych korzyści”, zakończył.

Czas pokaże jak rozwinie się współpraca między państwami. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie może doprowadzić do zwiększenia rozwoju gospodarczego w regionie. Rwandę i Tanzanie łączy nie tylko bliskość geograficzna, wspólna historia, ale i co ważne wartości ciężkiej pracy, szacunku i współpracy. Oba kraje, jak twierdzą ich prezydenci, „dążą do stabilności, godnego życia dla obywateli i dobrobytu”.

Wioleta Gierszewska

Na podstawie: paulkagame.com; en.igihe.com
Zdjęcie za: commons wikimedia.org

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.