/Ghana: pierwszy etap projektu Western Corridor Gas Infrastructure zakończony

Ghana: pierwszy etap projektu Western Corridor Gas Infrastructure zakończony

W Ghanie ukończono realizację projektu Western Corridor Gas Infrastructure i rozpoczęto odbiór gazu z pola Jubilee. Do tej pory całość gazu, który wykorzystywano w kraju do wytworzenia energii elektrycznej pochodziła z importu. Ukończenie projektu jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu chronicznych przerw w dostawie energii elektrycznej do mieszkań i przedsiębiorstw, z którymi Ghana zmaga się od wielu miesięcy.

Dzień 2 kwietnia 2015 roku przejdzie do historii Ghany jako dzień rozpoczęcia produkcji gazu w ilościach komercyjnych z pola Jubilee. Trwający ponad 4 lata i kosztujący ponad 1 mld USD projekt budowy tzw. Western Corridor obejmował położenie podwodnej i lądowej części gazociągu oraz wybudowanie infrastruktury lądowej zdolnej do przyjmowania gazu z pola Jubilee i następnie wykorzystania go w procesie produkcji energii elektrycznej. Finansowanie projektu zapewnił Chiński Bank Rozwoju. Technologiczne know-how, siłę roboczą, maszyny i urządzenia wykorzystane w projekcie także pochodziły z Chin.

W ostatnim czasie, trapiona przez problemy finansowe Ghana (wysoki deficyt budżetowy, problemy z obsługą długu), cierpiała także na chroniczne problemy związane z dostępnością energii elektrycznej. Potrzeby energetyczne kraju w wysokości 2100 MW zaspokajane są w 75% przez hydroelektrownię w Akosombo, a pozostałe 25% pochodzi z elektrowni zasilanych gazem lub ropą. Jeszcze do wczoraj, cały potrzebny do produkcji energii elektrycznej gaz pochodził z Nigerii. Jednak ze względu na duże opóźnienia w regulowaniu płatności za importowany gaz (kilka dni temu, Mahamudu Bawumia, ujawnił, że dług Ghany względem Nigerii wynosi przeszło 100 mln USD), Nigeria systematycznie obniżała ilość dostarczanego surowca z umownych 123 do 49 mln stóp sześciennych dziennie. Mniejsze dostawy gazu z Nigerii przełożyły się na uderzające w całą gospodarkę przerwy w dostawach energii elektrycznej do mieszkań i przedsiębiorstw.

Ukończenie i uruchomienie projektu Western Corridor nie oznacza jednak, że problemy z dostawami energii elektrycznej znikną z dnia na dzień. Teoretycznie, zdolność wytwórcza nowo powstałych obiektów wynosi 150 mln stóp sześciennych dziennie. Jednak za nim pełna zdolność przetwórcza zostanie osiągnięta potrzebne są kolejne wielomilionowe inwestycje, które przystosują przestarzałą infrastrukturę przesyłową do odbioru produkowanego gazu i jego zmiany w energię elektryczną.

Zakończenie pierwszej fazy budowy infrastruktury gazowej kraju i rozpoczęcie wykorzystywania gazu z pola Jubilee (zamiast jego spalania), należy uznać za krok milowy w transformacji tego zachodnio-afrykańskiego kraju. Teraz czas na realizację kolejnych etapów, a przede wszystkim na „ożywienie” lokalnej rafinerii w Temie, która od kilku dobrych miesięcy – z powodu braków dostaw surowca – przestała przetwarzać ropę.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: bbc.com, ghanaweb.com, eia.gov, gahangas.com

Zdjęcie za: wikimedia.com