/Tanzania: Gas naturalny jednak zasili cementownie Dangote

Tanzania: Gas naturalny jednak zasili cementownie Dangote

Dangote Cement w Tanzanii, po prawie miesięcznej przerwie, wznowi produkcję cementu. Według ogłoszonego przez prezydenta John’a Pombe Magufuli’ego porozumienia, Dangote będzie kupować gaz „po rozsądnej cenie” bezpośrednio do TPDC.

Wczoraj, 12 grudnia 2016 roku, prezydent Tanzanii John Pombe Magufuli, ogłosił zawarcie porozumienia z Dangote Cement w sprawie dostaw gazu naturalnego do lokalnej cementowni. Największa w tej części Afryki cementownia należąca od Dangote wstrzymała produkcję w listopadzie z powodu zbyt wysokich kosztów operacyjnych związanych głównie z koniecznością nabywania ropy do zasilania zakładu produkcyjnego. Z kolei wstrzymanie produkcji cementu, szybko odbiło się na cenach tego materiału w Tanzania: ceny 50 kilogramowego worka wzrosły o 50 procent (do 15 tysięcy szylingów).

Położona w południowo-wschodniej części Tanzanii w regionie Mtwara cementownia, uruchomiona została w zeszłym roku. Koszt jej budowy wynosił ponad 500 milionów dolarów, a roczne zdolności wytwórcze 3 miliony ton cementu. Początkowo, cementowania zasilana miała być ropą naftową z planem przejścia na zasilanie gazowe z pobliskiego złoża w Mtwara. Niestety, przeciągające się negocjacje w sprawie dostaw gazu z Tanzania Petroleum Development Corporation (TPDC) , która odpowiada za sprzedaż gazu w kraju, doprowadziły do zatrzymania pracy cementowni. Przedstawiciele TPDC twierdzili wtedy, że Dangote żąda zbyt niskich cen dostaw.

Z uwagi na powagę sytuacji – inwestycja Dangote Cement jest flagową inwestycją zagraniczną w Tanzanii – interwencji w sprawie podjął się sam prezydent John Pombe Magufuli (JPM). Po krótkiej rozmowie z Aliko Dangote, właścicielem cementowni i jednocześnie najbogatszym Afrykańczykiem, JPM ogłosił na konferencji prasowej osiągnięcie porozumienia. Podczas rozmowy z dziennikarzami prezydent Magufuli wskazał, że problemem okazał się być „nieuczciwy pośrednik”, który zawyżał ofertowe ceny sprzedaży gazu. Po wyeliminowaniu pośrednika z łańcucha dostaw, Dangote Cement będzie kupował gaz bezpośrednio z TPDC „po rozsądnych cenach”. Ustalona cena sprzedaży gazu nie została jednak podana do publicznej wiadomości.

Dangote jest największym producentem cementu w Afryce. Obecne zdolności produkcyjne konglomeratu wynoszą ponad 43 miliony ton rocznie – poziom ten zwiększony ma zostać do 100 milionów ton do końca 2020 roku. W samej Tanzanii docelowa produkcja ma oscylować w graniach 6 milionów ton cementu rocznie. Plany Dangote zakładają otwieranie nowych cementowni w kolejnych państwach afrykańskich. Na chwilę obecną Dangote produkuje cement w szesnastu afrykańskich państwach (Nigerii, Kamerunie, Kongo, Etiopii, Kenii, Nigrze, Republice Południowej Afryki, Senegalu, Sierra Leone, Tanzanii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Zambii i Zimbabwe).

Z kolei tanzański gaz naturalny, w założeniach administracji JPM, ma pomóc w wyczekiwanej od lat industrializacji kraju, m.in. poprzez produkcję energii elektrycznej dla największych zakładów produkcyjnych. Łączne złoża gazu w Tanzanii wynoszą na chwilę obecną 57 bilionów stóp sześciennych.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: reuters.com, forbes.com, thecitizen.co.tz
Zdjęcie: Dangote Cement