/Tanzania: $7.6 mld z chińskiego Exim Banku na budowę głównej magistrali kolejowej w Tanzanii

Tanzania: $7.6 mld z chińskiego Exim Banku na budowę głównej magistrali kolejowej w Tanzanii

Rząd tanzański zabezpieczył finansowanie jednej z największych inwestycji kolejowych w kraju: głównej magistrali kolejowej łączącej Burundi i Rwande z portem w Dar es Salaam. W Tanzanii realizowane są obecnie także inne inwestycje infrastrukturalne, m.in. budowa gazociągu czy linii kolejowej z Mbamba-Bay do portu w Mtwara na południu kraju.

W minionym tygodniu rząd tanzański sfinalizował umowę pożyczkową z chińskim Exim Bankiem, dzięki której uzyska 7.6 miliarda dolarów na realizację flagowego projektu infrastruktury transportowej – głównej magistrali kolejowej łączącej Burundi i Rwandę z portem Dar es Salaam. Pożyczka ma charakter pomocowy (tzn. jej oprocentowanie będzie niższe niż podobnych pożyczek udzielanych na warunkach komercyjnych), a rozpoczęcie samej inwestycji planowe jest jeszcze na obecny rok budżetowy.

Wykonawcą kontraktu na budowę wspomnianej magistrali kolejowej będzie konsorcjum kierowane przez China Railway Materials. Wcześniej, Tanzania podpisała umowę z China Railway No. 2 Engineering Group na budowę innej linii kolejowej o długości 1000 km łączącej położone w interiorze kopalnie złota i rudy żelaza w okolicach Mbamba-Bay z portem w Mtwara, położonym przy granicy z Mozambikiem. W sumie wartość obu kolejowych projektów przekroczyć ma 10 miliardów dolarów. Inne infrastrukturalne mega-projekty w Tanzanii, np. rozbudowa portów Dar es Salaam i Mtwara czy budowa gazociągu o długości 532 km również realizowane będą przez chińskie przedsiębiorstwa.

Zwiększenie jakości i dostępności infrastruktury transportowej jest jednym z największych priorytetów obecnego rządu. Tanzania planuje wykorzystać swoje położenie geograficzne i stanowić kraj tranzytowy dla pozbawionych dostępu do morza sąsiadów: Burundi, Demokratycznej Republiki Kongo, Ugandy i Rwandy.

Tanzania, podobnie jak pozostałe państwa regionu, boryka się z ogromnymi trudnościami w rewitalizacji i rozbudowie infrastruktury transportowej i energetycznej. Budowa planowanej linii kolejowej z pewnością „skróci” dystans z interioru do nadmorskich portów.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: reuters.com, worldbank.org, thecitizen.co.tz, globalconstructionreview.com
Zdjęcie za: wikimedia.org

 

Więcej: http://www.pcsa.org.pl/products/tanzania-7-6-mld-z-chinskiego-exim-banku-na-budowe-glownej-magistrali-kolejowej-w-tanzanii/