/Mauretania: Ugija straciła jedno zero

Mauretania: Ugija straciła jedno zero

Z początkiem nowego roku Mauretania przeprowadziła denominację waluty. Od 1 stycznia banknot z ubiegłego roku o nominale 1000 ugija odpowiada 100 nowym ugija. Waluta zachowała tę samą nazwę, a zmiana realnie nie powinna wpłynąć na jej wartość.

Podczas ubiegłorocznych obchodów Dnia Niepodległości Mauretanii, które odbyły się 28 listopada, prezydent Mohamed Ould Abdel Aziz ogłosił decyzję o reformie walutowej. Według głowy państwa powinna ona pomóc ugija (lokalnej mauretańskiej walucie) „zająć swe miejsce w transakcjach finansowych, chronić siłę nabywczą obywateli i zmniejszyć ilość pieniądza w obiegu”. Jest to usprawnienie czysto techniczne, które ma na celu utrzymanie pod kontrolą inflacji oraz uniknięcie korzystania z „dodrukowywania” pieniędzy, aby rozwiązywać problemy gospodarcze kraju. Władze mauretańskie zapewniły, że nie zwiększy się podaż pieniądza w obiegu, a zatem reforma waluty nie spowoduje wzrostu cen. Usunięcie starych banknotów powinno poprawić ochronę waluty przed fałszowaniem i umożliwić zastąpienie jej bezpieczniejszą i bardziej innowacyjną serią banknotów polimerowych. Mauretańczycy, którzy chcieliby wymienić więcej niż 500 000 ugija, zostali zobowiązani do założenia konta bankowego, co dodatkowo powinno utrudnić realizację nielegalnych transakcji.

Jednym z celów reformy jest także obniżenie kosztów emisji waluty. Podczas gdy Mauretańczycy płacą głównie gotówką, skutkuje to szybkim zużyciem banknotów słabej jakości. Bank Centralny Mauretanii (fr. Banque Centrale de Mauritanie – BCM) szacuje roczny koszt zastąpienia zużytych banknotów na kwotę 1,5 miliarda ugija (3,5 miliona euro), stąd przewiduje się, że wprowadzenie banknotów polimerowych przyniesie oszczędności.

Choć reforma ta wydaje się być całkiem poważną zmianą dla mieszkańców kraju, niektórzy Mauretańczycy zauważają, że zostali o niej słabo poinformowani. Ze względu na usunięcie jednego zera, pojawiła się potrzeba reorganizacji wielu spraw, jak na przykład dostosowanie cen w sklepach, wypłat dla pracowników, czy też faktur i rachunków bankowych. W związku z tym instytucje bankowe zmieniły oprogramowanie i książeczki czekowe oraz skonfigurowały bankomaty. Aby uniknąć zamieszania, przez pierwsze sześć miesięcy zarówno nowe, jak i stare pieniądze pozostaną równocześnie w obiegu. Stare zostaną wycofane zgodnie z harmonogramem ustanowionym przez BCM, począwszy od największych nominałów, takich jak 5000 (do 31 stycznia) a skończywszy na najmniejszych (z końcem pierwszego półrocza). W ciągu roku od wprowadzenia zmiany Mauretańczycy mają czas na wymianę starych banknotów i monet. Do końca czerwca 2018 roku będą mogli oni przeprowadzić tę transakcję w bankach, urzędach skarbowych i w placówkach pocztowych. Po upływie tego terminu trzeba będzie udać się do banku centralnego.

Przedstawiciele BCM uważają, że zrobili to, co konieczne, aby zwiększyć świadomość w społeczeństwie o reformie waluty, m.in. opracowano i udostępniono dokumentację na ten temat oraz stworzono specjalną infolinię, która udziela informacji we wszystkich językach urzędowych. Ponadto wysłano misje informacyjne do wielu regionów kraju, a także rozpowszechniano zapowiedź o zmianie w różnego rodzaju mediach – również społecznościowych. Poza tym władze zapowiedziały, że przez następne trzy lata wszystkie ceny będą musiały być podawane zgodnie zarówno ze starym, jak i nowym przelicznikiem.

Na początku grudnia 2017 roku dyrektor BCM, Abdel Aziz Ould Dahi, zaprzeczył pogłoskom o dewaluacji ugija, przekonując, że „zachowa ona swoją wartość, a siła nabywcza obywateli nie zmniejszy się”. Określił także charakter zmiany jako „suwerenny” oraz wykluczył presję ze strony Banku Światowego lub jakiejkolwiek innej instytucji. Jednocześnie oznajmił, że wprowadzeniu reformy poparcia udzielił Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Afrykański Bank Rozwoju.

Oskar Chmiel

Na podstawie: lesmauritanies.com, fr.allafrica.com, africanews.com, jeuneafrique.com.

Zdjęcie za: wikimedia.org