/Marokańczycy triumfują w Mistrzostwach Narodów Afryki 2018 w piłce nożnej

Marokańczycy triumfują w Mistrzostwach Narodów Afryki 2018 w piłce nożnej

W finale 5. Mistrzostw Narodów Afryki 2018 w piłce nożnej drużyna Maroka rozgromiła Nigerię aż 4:0. Wynik spotkania otworzył dopiero w 45. minucie, golem „do szatni”, marokański snajper Zakaria Hadraf. W drugiej połowie na listę strzelców wpisali się Walid El Karti (61’), ponownie Hadraf (64’) oraz Ayoub El Kaabi (73’). Ayoub El Kaabi z 9. golami na koncie został także królem strzelców turnieju. Trzecie miejsce w rozgrywkach zajęła drużyna Sudanu.

Mistrzostwa Narodów Afryki (w skrócie CHAN, od angielskiego skrótu: Championship of African Nations) w tym roku rozgrywane są po raz piąty. Gospodarzami turnieju byli Marokańczycy. W odróżnieniu od Pucharu Narodów Afryki, w CHAN udział brać mogą jedynie zawodnicy grający w swoich rodzimych (afrykańskich) klubach.

W poprzednich czterech edycjach turnieju dwukrotnie triumfowały państwa z regionu Afryki Północnej i dwukrotnie państwa z regionu Afryki Subsaharyjskiej. Dzisiejsze zwycięstwo Maroka, wyprowadza państwa z północy na regionalne prowadzenie.

Droga do finału

Lwy Atlasu – jak określana jest drużyna marokańska – przygodę z CHAN 2018 rozpoczęła w grupie A wraz z Sudanem, Gwineą i Mauretanią. Po dwóch zwycięstwach (z Mauretanią i Gwineą) i remisie z Sudanem, Maroko zostało zwycięzcą grupy A z 7. punktami i siedmioma strzelonymi golami.

W pierwszym meczu fazy play-off (ćwierćfinał) Maroko zmierzyło się z Namibią. Dotarcie Namibii do 1/4 finału było sporą niespodzianką. Jednak w starciu z Lwami Atlasu drużyna z południa Afryki była bez szans i przegrała to spotkanie 2:0. W półfinale Marokańczycy zmierzyli się z Libią, wygrywając dopiero w dogrywce 3:1 (w regulaminowym czasie spotkanie zakończyło się remisem 1:1).

Super Orły – jaki z kolei przydomek nosi drużyna nigeryjska – rozpoczęła zmagania finałowe w grupie C. Podobnie jak Maroko, rozgrywki grupowe Nigeryjczycy zakończyli z 7. punktami. Pierwszy mecz z Rwandą zakończył się remisem, a w kolejnych dwóch (przeciwko Gwinei Równikowej i Libii) Nigeryjczycy odnieśli zwycięstwa.

W ćwierćfinale Super Orły, po dogrywce, pokonały Angolę 2:1, a w półfinale odniosły zwycięstwo przeciwko Sudanowi. Starcie z Sudanem było szczególnie interesujące bowiem Nigeryjczycy zdołali utrzymać jednobramkowe prowadzenie pomimo tego, że mecz kończyli w dziesiątkę.

Do rozstrzygnięcia pojedynku o trzecie miejsce pomiędzy Libią i Sudanem potrzebne były rzuty karne (w regulaminowym czasie gry padł wynik 1:1), które Sudańczycy rozstrzygnęli na swoją korzyść (2:4).

W finale Lwy Atlasu nie dały żadnych szans Super Orłom wygrywając ostatnie spotkanie turnieju 4:0. Koronę króla strzelców CHAN 2018 założył Ayoub El Kaabi, który w sześciu meczach zdobył dziewięć bramek.

 

Wojciech Tycholiz

Źródło: africannews.com, bbc.com
Zdjęcie: wikimedia.org

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.