/DRK: Ruch M23 partią polityczną?

DRK: Ruch M23 partią polityczną?

Buntownicza frakcja M23 złożona z dezerterów armii narodowej, próbowała przejąć kontrolę nad wschodnimi prowincjami Konga. W listopadzie 2012 przejęła kontrolę nad Gomą. Jak potoczyły się losy M23 i jej liderów?

Podczas rokowań w Kampali i Addis Abebie doszło do wewnętrznego rozłamu wśród ugrupowania M23. Przeciwko Bosco Ntagandzie i politycznemu przywódcy M23 Jean-Marie Runiga Lugerero wystąpił Sultani Makenga wraz z przywódcą politycznym Bertrandem Bisimwą i innymi poplecznikami. W marcu 2013 roku założyciel ruchu – Bosco Ntaganda pojawił się w ambasadzie USA w Kigali. W efekcie Departament Stanu USA poinformował, że przekazano go do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. W tym samym roku podczas starć M23 z FARDC (Siły Zbrojne Demokratycznej Republiki Konga) rozgłaszano wiadomości o tym, że Makenga został ciężko ranny i zmarł lub jest przetrzymywany przez wojsko w tajnym miejscu i z tego względu nie jest widywany publicznie. Obecnie funkcję przewodniczącego ugrupowania M23 objął Bertrand Bisimwa. Z kolei Jean-Marie Runiga Lugerero postanowił założyć partię polityczną.

Czy dawna grupa rebeliantów przekształciła się w partię polityczną?

Jedni twierdzą, że rząd DRK zgodził się uznać ruch byłych rebeliantów M23 za partię polityczną. Nieistniejący już ruch M23 ma nosić nazwę „Alliance pour le salut du peuple” (Alliance for the Salvation of People – ASP). Z kolei inne gazety podają, że „Alliance pour le salut du peuple” (ASP) nie ma związku z ruchem M23, a całe zamieszanie wynikało z faktu utworzenia partii politycznej przez byłego przywódcę politycznego M23 – Jean-Marie Runiga Lugerero.

Obecny przedstawiciel byłego ruchu M23 – Bertrand Bisimwa zaprzecza przekształceniu dawnego ruchu zbrojnego w partię polityczną. Na początku czerwca oświadczył, że „Ruch M23 nie podjął do tej pory żadnej procedury administracyjnej, której celem byłoby przekształcenie naszej organizacji w partię polityczną”. Partię utworzył były przywódca polityczny M23 stąd pewne nieporozumienia. Jednak nie ma to żadnego związku z rozmowami przedstawicieli ruchu a rządem Konga.

W dniu 7 czerwcza Jean-Marie Runiga Lugerero wezwał rząd Demokratycznej Republiki Konga do odbycia konstruktywnego dialogu. Salomon Baravuga w Radiu Okapi oświadczył: „Jesteśmy całkowicie autonomiczną i niezależną partią dążącą do porozumienia. Zamierzamy prowadzić walkę polityczną, aby odsłonić to, co dzieje się w naszym kraju. Zależy nam na konstruktywnym dialogu z rządem. ”

Wioleta Gierszewska

Na podstawie: therwandan.com; en.africa243.com; africanews.com; radiookapi.net; lalibre.be;
Zdjęcie za: commons wikimedia.org