/Zambia: Facebook uruchamia projekt darmowego dostępu do Internetu

Zambia: Facebook uruchamia projekt darmowego dostępu do Internetu

Dzięki najnowszej aplikacji mobilnej Facebooka – Internet.org – użytkownicy telefonów komórkowych w Zambii uzyskali darmowy dostęp do podstawowych usług internetowych, wobec czego  firma przewiduje, iż liczba chętnych do korzystania z Internetu w tym kraju wzrośnie. Obecnie jedynie 15% z 15 milionów mieszkańców Zambii ma dostęp do sieci. 

“85% osób, które do tej pory nie mają dostępu do Internetu posiada dostęp do sieci mobilnych. Generalnie, nie korzystają one z Internetu z dwóch powodów: pierwszym jest oczywiście koszt. Dostęp do Internetu jest za drogi, a potencjalni użytkownicy nie wiedzą, jakie korzyści mogą wynikać z jego praktycznego użytkowania” stwierdza Guy Rosen, product manager director w Internet.org. Aby pokonać te bariery i umożliwić dostęp do Internetu szerszej społeczności w Zambii, aplikacja we współpracy z  operatorem telefonii mobilnej w kraju, firmą Airtel, proponuje swoim klientom dostęp do Facebooka zupełnie za darmo. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie „odkrycia” Internetu przez tych, którzy do tej pory jeszcze nie mieli takiej okazji, a chodzi tu o miliony potencjalnych, nowych użytkowników w Zambii – tym samym rynek zambijski może okazać się niezwykle ważny dla rozwoju Facebooka.

Amerykański portal społecznościowy nie będzie płacił Airtel za dostęp do sieci, niemniej jednak Airtel będzie zarabiał, gdy jego klienci zdecydują się na rozszerzenie wersji darmowej. Choć dostęp do tych stron internetowych jest bezpłatny i nielimitowany, to już kolejne przekierowania na inne strony internetowe wiązać się będą z ponoszeniem opłat za połączenie z Internetem mobilnym. Darmowa wersja Facebooka nie pozwala również na oglądanie nagrań video.

Aby móc korzystać z aplikacji należy posiadać telefon komórkowy z możliwością połączenia się z siecią 3G. Klienci Airtel mogą uzyskać dostęp do usługi poprzez sklep internetowy Google Play, odwiedzając witrynę www.internet.org lub po prostu używając Facebooka jako aplikacji na system Android. Następnie, mogą oni korzystać z 12 stron internetowych bez opłat, wśród których znajdą: AccuWeather, Airtel, eZelibrary, Facebook, FactsForLife, GoogleSearch, Go Zambia Jobs, Kokoliko, MAMA, Messenger, Wikipedia, WRAPP oraz Zambia uReport, co oznacza, że użytkownicy będą mieli dostęp do źródeł informacji dotyczących między innymi tematyki zdrowia, macierzyństwa, czy praw kobiet.

Aplikacja jest pierwszym produktem od Internet.org – globalnego partnerstwa utworzonego w ubiegłym roku, którego celem jest uczynienie Internetu osiągalnym dla dwóch trzecich populacji światowej, która w dalszym ciągu nie ma do niego dostępu. Inicjatywa jednoczy we wspólnych wysiłkach wiele znaczących firm na rynku usług mobilnych, takich jak chociażby Nokia, Ericsson Samsung, Opera, czy Qualcomm.

“Wierzymy, że każda osoba powinna mieć dostęp do podstawowych usług internetowych – narzędzi przeznaczonych dla ochrony zdrowia, edukacji, pomocnych w znalezieniu pracy oraz podstawowej komunikacji”, stwierdził  Mark Zuckerberg, prezes Facebooka. Portal oznajmił, że wkrótce będzie kontynuował przedsięwzięcie w innych regionach świata.

Oskar Chmiel

Na podstawie: af.reuters.com, lefigaro.fr, bbc.co.uk, wikipedia.org, internet.org

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.