/Tanzania: Prace nad nową konstytucją

Tanzania: Prace nad nową konstytucją

Rząd Tanzanii ogłosił termin referendum dotyczącego wprowadzenia nowej konstytucji na kwiecień 2015. Jeśli tak się stanie, nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na październik 2015.

Zmiany w dokumencie odnoszą się m. in. do polityki równouprawnienia i zakładają wprowadzenie parytetów w parlamencie na poziomie 50%-50%. Ponadto, dają kobietom dodatkowe gwarancje dotyczące równego traktowania przy orzekaniu prawa do nabycia ziemi. Prawo to jest obecnie łamane, ponieważ sądy częściej kierują się zasadami prawa zwyczajowego – dyskryminującego kobiety, niż regulacjami prawa stanowionego. Proponowane zmiany mają także ustanawiać ograniczenia w liczbie ministrów mianowanych przez prezydenta.

Zmianom w konstytucji sprzeciwia się opozycja prowadzona przez partię Chadema. Podczas debaty nad projektem reprezentanci Chademy opuścili salę obrad, pozostawiając dyskusję w rękach partii rządzącej – Chama Cha Mapinduzi (CCM), która sprawuje władzę w kraju od 1961 roku. Chadema zarzuca CCM oszustwa w pracach nad dokumentem.

Idea wprowadzenia nowej konstytucji powstała w rządzie w 2011 roku. Powołano wtedy specjalny zespół, którego zadaniem było zbieranie pomysłów zmian wśród mieszkańców Tanzanii. Krytycy wskazują, że choć cel był wzniosły, efekty okazały się mizerne. Projekt nowej konstytucji nie odzwierciedla bowiem potrzeb deklarowanych przez obywateli.

Anna Cichecka

Na podstawie: news24.com, tanzania.go.tz

Zdjęcie za: wikipedia.org