/Tanzania: Nowa platforma rekrutacyjna wchodzi na rynek

Tanzania: Nowa platforma rekrutacyjna wchodzi na rynek

Każdego roku w Tanzanii na rynku pracy pojawia się ok. 850 tys. nowych kandydatów. Większość z nich ma problemy ze znalezieniem pracy ze względu na ograniczenia finansowe i brak dostępu do informacji. Pracodawcy z kolei skarżą się na wysokie koszty rekrutacji oraz brak wykwalifikowanego personelu. Dwie mieszkanki Dar es Salaam: Agnieszka Łyniewska i Tiffany Tong postanowiły założyć firmę, która ułatwiłaby kandydatom wejść na rynek pracy, a pracodawcom dotrzeć do wykwalifikowanych pracowników.

W Tanzanii jedynie 12% mieszkańców ma dostęp do Internetu. Ale już ponad 90% osób poszukujących pracy korzysta z telefonu, co daje ogromną szansę na wykorzystanie technologii mobilnych, mogących ułatwić i poszerzyć możliwości rekrutacji.

Nikweli to mobilna, dopasowana do sieci platforma rekrutacyjna, która dokonuje pomiaru dopasowania pracodawców i kandydatów do ofert pracy. Platforma skupia się głównie na tzw. „niebieskich kołnierzykach” czyli kandydatach poszukujących zatrudnienia w sektorze produkcyjnym lub administracyjnym niższego szczebla.

Założona w Dar es Salaam, w kwietniu 2014 roku, przez Agnieszkę Łyniewską i Tiffany Tong platforma Nikweli, umożliwia osobom poszukującym pracy zarejestrowanie swojego profilu zawodowego poprzez SMS, dzięki czemu pracodawcy, za pomocą jednego kliknięcia on-line, mogą znaleźć i skompilować kandydatów poszukiwanych na wymagane stanowisko pracy.

Agnieszka Łyniewska poprzednio pracowała przez 2 lata w Banku Światowym (jako Ekonomista ds. Rozwoju Sektora Prywatnego), później wyjechała do Londynu, gdzie studiowała MBA w London Business School. Tiffany Tong pracowała przez 4 lata w Afryce Wschodniej. Jej ostatnia pozycja to koordynator ewaluacji projektu edukacji, sponsorowanego przez Bank Światowy. Obecnie obie panie koncentrują się na rozwoju nowo powstałej firmy.

Agnieszka Łyniewska, współzałożycielka i dyrektor generalny Nikweli podkreśliła w wywiadzie dla TechMoran, że platforma kontroluje jakość bazy danych, co ma doprowadzić do „zwiększenia zasięgu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i czasu poszukiwań, a także doprowadzić do większej przejrzystości dla pracodawców i osób poszukujących pracy.” Agnieszka Łyniewska podkreśla również, że taka forma rekrutacji jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystuje gwałtownie rozwijający się rynek telefonii komórkowej w Tanzanii. Obecnie firma ma już ok 500 zarejestrowanych kandydatów, oraz pierwszych klientów – pracodawców, którzy zatrudnili pracowników używając Nikweli.

Jedną z zalet platformy Nikweli ma być łatwość w obsłudze. Osoby poszukujące pracy rejestrują swoje dane poprzez automatyczne ankiety SMS. Mechanizmy dopasowują kryteria kandydatów do wymagań zarejestrowanych przez pracodawców.  Następnie jednym kliknięciem kompilują wybranych kandydatów. Dzięki programowi PPL (pay-per-lead), pracodawca po wniesieniu jednorazowej opłaty, będzie mógł zobaczyć pełne informacje i dane kontaktowe wybranych kandydatów. Dla osób poszukujących pracy, usługa jest bezpłatna. To, czy i kogo pracodawca zaprosi na rozmowę jest już kwestią leżącą w interesie zarejestrowanych.

Firma ma swoich konkurentów. Są to agencje rekrutacyjne, strony internetowe z ofertami pracy, a także dwie inne mobilne platformy rekrutacyjne. Jednak Tiffany Tong, druga z założycielek Nikweli podkreśla, że platforma w dalszym ciągu będzie się rozwijać, a możliwości na rozbudowę o dodatkowe funkcje jest wiele. To, co ma wyróżniać Nikweli to metody działania, które mają być szybsze, łatwiejsze i bardziej efektywne dla pracodawców i osób poszukujących pracy. Dzięki takim metodom Nikweli daje szanse na zatrudnienie, pomagając zbudować profil zawodowy. Dla pracodawców natomiast plusem są niskie koszty, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości bazy danych pracowników. Ma to na celu wprowadzić ogólną przejrzystość w obsłudze i ograniczyć liczbę pośredników, a co za tym idzie, uniknąć ryzyka korupcji.

Rozwojowi platformy z pewnością pomoże zaproszenie i udział w DEMO Africa, konferencji, w której w dniach 22 – 26 września w Lagos, uczestniczyć będzie 40 wybranych z 400 aplikujących innowacyjnych firm rozpoczynających działalność w Afryce m. in. z dziedziny mediów i technologii.

 

Klaudia Wilk

Na podstawie: techmoran.com; kickstarter.com; nikweli.com; vc4africa.biz

Zdjęcie za: logo nikweli.com

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.