/Rwanda: hospitalizacja studenta z objawami zakażenia wirusem Ebola

Rwanda: hospitalizacja studenta z objawami zakażenia wirusem Ebola

Student medycyny z Niemiec został poddany kwarantannie, po tym jak wystąpiły u niego objawy zakażenia wirusem Ebola. Do tej pory na terenie Rwandy nie odnotowano przypadku zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola, którą wywołuje ten śmiercionośny wirus.

Jak poinformowała Agnes Binagwaho, minister zdrowia Rwandy, pacjent – student medycyny pochodzący z Niemiec, w ostatnim czasie przebywał w Liberii. Został hospitalizowany z rozpoznaniem malarii. Jednak gdy wystąpiły u niego symptomy zakażenia wirusem Ebola podjęto szczególne środki ostrożności, łącznie z kwarantanną pacjenta oraz personelu medycznego, który miał kontakt z chorym. U żadnej z poddanych kwarantannie osób nie wystąpiły objawy zakażenia wirusem, a stan pacjenta poprawia się.

Ministerstwo Zdrowia w publicznym oświadczeniu zaapelowało o zachowanie spokoju, zapewniając, że do tej pory na terenie kraju nie odnotowano przypadku zakażenia wirusem Ebola. Pracownicy służby zdrowia zostali przeszkoleni aby zapewnić odpowiednią pomoc chorym, na wypadek wystąpienia zachorowań. Sytuacja w kraju jest monitorowana. Również pracownicy personelu pokładowego linii lotniczych RwandAir, który ma w swojej ofercie bezpośrednie loty do Lagos w Nigerii, zostali poinstruowani w jaki sposób rozpoznać pierwsze symptomy zakażenia wirusem i jakie środki zapobiegawcze podjąć wobec podejrzanych przypadków.

Epidemia wirusa rozpoczęła się w pierwszej połowie roku w Afryce Zachodniej. Zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola odnotowano w Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz w ostatnim czasie w Nigerii. Do tej pory zmarło około 1000 osób.

Gorączka krwotoczna Ebola, którą wywołuje wirus Ebola, charakteryzuje się m.in. wysoką gorączką, bólem głowy, stawów, mięśni i w początkowym stadium przypomina objawami malarię lub grypę. Następnie występują wymioty, biegunka oraz krwotoki zewnętrzne i wewnętrzne. Do tej pory nie została wynaleziona skuteczna szczepionka ani lekarstwo, a leczenie chorych przebiega objawowo.

Urszula Róg

Na podstawie: aljazeera.com, focus.rw

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.