/Rok 2016 z przymrużeniem oka, czyli afrykańskie memy w social media

Rok 2016 z przymrużeniem oka, czyli afrykańskie memy w social media

Dla największych afrykańskich gospodarek rok 2016 zdecydowanie nie był rokiem udanym. Negatywne skutki spadku cen surowców i spowolnienie gospodarcze w Chinach – największym partnerze handlowym Afryki – będzie odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy. Ale makroekonomiczne problemy nie powstrzymały młodych Afrykanów od ukazania globalnych i lokalnych wydarzeń – nawet tych najpoważniejszych – w autoironiczny, humorystyczny sposób. Poniżej prezentujemy wybrane motywy, które w 2016 rozbawiały afrykańskie (i nie tylko) portale społecznościowe.

#IfDavidCameronWasAfrican
Historyczne referendum w Wielkiej Brytanie, w wyniku którego Zjednoczone Królestwo opuści struktury Unii Europejskiej, nie pozostanie zapewne bez wpływu na sytuację przynajmniej niektórych państw Czarnego Lądu – o czym nie tak dawno pisał prof. Andrzej Polus. Jak pamiętamy, jedną z natychmiastowych konsekwencji wyników referendum, była rezygnacja Davida Camerona z funkcji premiera. Komentując te wydarzenia i jednocześnie odnosząc się do afrykańskiej rzeczywistości, obecni na twitterze Afrykanie (i jedna z Polek przebywających w Ugandzie!) zwrócili kąśliwie uwagę na fakt, że gdyby Cameroon był Afrykańczykiem to bieg wydarzeń mógłby potoczyć się zupełnie inaczej…

Tłumaczenie: Gdyby David Cameron był Afrykaninem to wyników wyborów nie ujawniłby przez kolejne dwa tygodnie, a swoje zwycięstwo ogłosił jeszcze przed zakończeniem głosowania.

 


Tłumaczenie: Gdyby David Cameron był Afrykaninem to wyłączyłby cały Internet, żeby powstrzymać ludzi od spekulacji

 

I w nieco innym tonie, odnosząc się do sytuacji w Zimbabwe:

Tłumaczenie: David Cameron zrezygnował, Mugabe wciąż trwa

 

#Nov8AfricanEdition

Wyścig prezydencki w Stanach Zjednoczonych był szeroko komentowany na całym świecie. Nie inaczej było w państwach afrykańskich, przy czym komentarze mieszkańców Afryki spekulowały, jak amerykański proces wyborczy wyglądałby w wydaniu afrykańskim….

Tłumaczenie: Komisja Wyborcza przekłada wybory w związku z napięciami wewnętrznymi i przedłuża jednocześnie kadencję Baracka Obamy do odwołania

 

Tłumaczenie: Blokada miediów społecznościowych w Ameryce

 

#M7Challenge

Podczas jednej z podróży po Ugandzie, prezydent Yoweri Museveni, zatrzymał prezydencką kolumnę samochodów, żeby na spokojnie i w pełnym skupieniu przeprowadzić pilną rozmową telefoniczną. Zdjęcie Museveniego siedzącego wygodnie na krześle przy poboczu drogi, szybko stało się „hitem internetów” i urosło do miana „wyzwania Museveniego” (#M7Challenge).

 

#BidoungChallenge

Z kolei w Kamerunie, szerokim echem w świecie wirtualnym odbiło się „wyzwanie Bidoung’a” (#BidoungChallenge). Minister Sportu Kamerunu, Pierre Ishmael Bidoung Kpwatt, podczas jednego z uroczystych obiadów, w swoisty sposób ukłonił się i podał rękę prezydentowi Paulowi Biya. Cała sytuacja uwieczniona została na zdjęciu. Na reakcję Kameruńczyków nie trzeba było długo czekać, a „wyzwanie Bidounga” doczekało się kilku różnych interpretacji…

 

Tłumaczenie: Wyjaśnienie matematyczne #bidoungchallenge

 

Tłumaczenie: W imię prawa, salutuję ci z przytupem! Pozdrawiam!

 

Tłumaczenie: Szefie, nie salutuje w stylu Bidoung’a, to tylko imitacja!

 

 

Afrykański mem roku

Najbardziej popularnym afrykańskim memem, okazało się zdjęcie 4-letniego Ghańczyka, Jake’a Amo. Zdjęcie tego małego chłopca zawitało pierwotnie na Instagramie u Salomona Adufaha, ghańskiego fotografa. Specyficzna poza i wyraz twarzy małego chłopca sprawiły, że zdjęcie szybko zaczęło „żyć własnym internetowym życiem”.

Tłumaczenie: Sławny dzieciak Jake jest teraz członkiem parlamentu

 

Tłumaczenie: Kiedy twoje imie nie jest umieszczone w Księdze Życia, a anioł na chwilę się odwraca
 
 
Wojciech Tycholiz
 
na podstawie: qz.com, twitter.com
zdjęcie: twitter.com