/Nigeria: Boko Haram podporządkowuje się ISIS

Nigeria: Boko Haram podporządkowuje się ISIS

Trwającemu konfliktowi w nigeryjskim stanie Borno islamiści z Boko Haram za wszelką cenę chcą nadać wymiar międzynarodowy. Wyrazem tego jest ich deklaracja z 9 marca 2015 roku, ogłaszająca Islamskie Państwo Iraku i Lewantu ich oficjalnym zwierzchnikiem w globalnym dżihadzie. Z najnowszych doniesień arabskich mediów wynika, iż adresaci przyjęli ów wiernopoddańczy akt z satysfakcją.

W nagraniu opublikowanym na Twitterze słychać przywódcę Boko Haram, nakłaniającego swych zwolenników do posłuszeństwa względem Kalifa „zarówno w biedzie, jak i w dostatku”. Chodzi oczywiście o przywódcę ISIS, Abu Bakra al-Bagdadiego.

Spektakularne sukcesy zeszłorocznej ofensywy grupy Bagdadiego w Iraku i Syrii wywarły niekryte wrażenie na podobnych organizacjach w innych regionach świata. Nie trzeba było długo czekać, aż przywódca Boko Haram ogłosi swoje poparcie dla wysiłków mających na celu powołanie kalifatu islamskiego w całym Lewancie, co też stało się w lipcu zeszłego roku. Obecnie Shekau idzie o krok dalej, najwyraźniej chcąc, by adwersarze postrzegali go jako jednego z dowódców al-Bagdadiego.

13 marca, za pośrednictwem Twittera, ekstremiści z ISIS wydali rzekome oświadczenie w formie nagrania audio, będące odpowiedzią na deklarację Boko Haram. Brzmi ono: „Obwieszczamy wam dobrą nowinę o ekspansji kalifatu na Zachodnią Afrykę, jako iż kalif przyjął hołd złożony mu przez braci [z Boko Haram].” Na nagranie powołuje się m.in. al.-Jazeera, a głos autora ma należeć do Mohammeda al-Adnaniego, który jest rzecznikiem ISIS.

Uznawane za mniejsze w tej chwili zagrożenie od Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, Boko Haram kontroluje w Nigerii ok. 52 tys. kilometrów kwadratowych (dane szacunkowe The Telegraph), czyli obszar wielkości Słowacji. Ostatnim dużym osiągnięciem ugrupowania było zdobycie miasta Baga w stanie Borno. Według szacunków podanych przez nigeryjskie wojsko, Boko Haram dokonało w mieście masakry 150 cywilów.

Złożenie przez nigeryjskich ekstremistów deklaracji lojalności i podporządkowania względem ISIS to element szerszego trendu, za którym podążyły wcześniej ugrupowania islamistyczne w Maghrebie. W styczniu br. również część afgańskich i pakistańskich Talibów ogłosiła zerwanie swoich związków z al-Kaidą i przegrupowanie się pod banderą wojenną ISIS.

Bieżący plan Unii Afrykańskiej, zaakceptowany przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona zakłada przeprowadzenie operacji antyterrorystycznej wymierzonej w Boko Haram przez wspólne siły Nigerii, Czadu, Kamerunu, Nigeru oraz Beninu, w łącznej sile 7500 żołnierzy.

Daniel Dyduk

Na podstawie: rt.com, aljazeera.com

Zdjęcie: Wikipedia.org