/Kenia: Listopad pod znakiem starć z Al-Shabaab

Kenia: Listopad pod znakiem starć z Al-Shabaab

Listopad okazał się miesiącem kolejnych krwawych starć pomiędzy Al-Shabaab a Kenią. Zakończył się atakiem wojsk kenijskich na bazy islamistów znajdujące się na północnym-wschodzie Kenii. Kenijski wiceprezydent, William Ruto, zapowiedział, że kraj jest gotowy na dalszą walkę z Al-Shabaab i nie zamierza rezygnować z zaangażowania w stabilizowanie sytuacji w Somalii.

Akcja wojsk kenijskich została przeprowadzona w drugiej połowie listopada i była odpowiedzią na ataki Al-Shabaab dokonane w minionych tygodniach na terenie Kenii. 22 listopada, niedaleko miasta Mandera, islamscy bojownicy zatrzymali autobus, w którym podróżowało 60 pasażerów. Uzbrojeni napastnicy kazali odejść muzułmanom. Na pozostałej grupie (niemuzułmanów) przeprowadzili egzekucje, o czym poinformowali oficjalnie za pomocą mediów społecznościowych. W wyniku ataku zginęło 28 osób.

Rzecznik Al-Shabaab, Ali Mohamud Rage, oświadczył, iż uprowadzenie autobusu było odwetem za „zmasowane ataki kenijskich krzyżowców na meczety na terenie Kenii”. Rage nawiązał do akcji kenijskiej policji, która w minionym miesiącu przeprowadziła działania zmierzające do wykrycia islamistów na terenie Kenii, którzy kooperują z somalijskim Al-Shabaab. W trakcie interwencji w meczetach, w kilku z nich znalaziono granaty, koktajle Mołotowa, broń palną i materiały propagandowe wzywające do dżihadu. Stwierdzono również, że niektóre z kontrolowanych meczetów przeszły pod kontrolę radykałów powiązanych z Al-Shabaab.

Kenijskie władze spotykają się z ostrą krytyką ze strony opinii publicznej, która domaga się efektywniejszych działań i skuteczniejszej ochrony. W Nairobi pojawiły się masowe demonstracje postulujące dalszą walkę i zapewnienie bezpieczeństwa dla mieszkańców kraju. William Ruto zapewnił, że władze całkowicie kontrolują obecną sytuację. Wskazał również, że wiele ataków islamistów zostało w ostatnim czasie udaremnionych. Wezwał też do wzmożonych kontroli policyjnych wokół meczetów.

Anna Cichecka

Na podstawie: allAfrica.com, alljazeera.com

Zdjęcie za: Wikimedia Commons