/Hazard w sieci sposobem na życie młodych Kenijczyków

Hazard w sieci sposobem na życie młodych Kenijczyków

Hazard w sieci, cieszący się coraz większą popularnością i stanowiący wielomiliardowy przemysł wzbudzający wiele kontrowersji, to problem niepokojąco dużej liczby młodych Kenijczyków. Powszechność hazardu w sieci napędzana jest dostępnością coraz szybszego internetu, tanich telefonów komórkowych oraz zainteresowaniem społeczeństwa angielską ekstraklasą piłkarską English Premier League. Mobilne gry hazardowe, przez które młodzi ludzie wpadają w pułapkę uzależnienia, zadłużenia oraz rosnącego ubóstwa często zwane są klątwą rzuconą na kenijskie społeczeństwo.

Na początku maja tego roku rząd kenijski wprowadził regulację, zgodnie z którą obowiązuje zakaz emitowania reklam gier hazardowych w godzinach od 6 rano do 22 w nocy. Co więcej, każdą z reklam będzie obowiązywał zapis o niebezpieczeństwach jakie hazard ze sobą niesie (w tym ryzyko uzależnienia), stanowiący co najmniej jedną trzecią całego anonsu. Swoją decyzję rząd tłumaczy tym, że hazard w Kenii jest coraz bardziej alarmującym problemem wśród młodych ludzi, nieuchronnie wprowadzającym ich w pułapkę błędnego koła ubóstwa.

Wartość przemysłu gier hazardowych w Kenii wzrosła nadzwyczajnie szybko przez okres ostatnich pięciu lat, z 2 miliardów do 200 miliardów szylingów kenijskich (ok. 7 miliardów złotych). Aż 76% młodych ludzi w Kenii postawiło już pierwsze kroki w świecie internetowych kasyn, a połowa z nich jest obecnie zadłużona, co czyni Kenię liderem w Afryce pod względem liczby ludności zaangażowanej w hazard (wspólnie z Nigerią i Republiką Południowej Afryki). Mobile usługi finansowe takie jak M-Pesa pozwalają swoim użytkownikom na obstawianie zakładów, odbiór wygranej oraz spłatę długu bez konieczności posiadania konta bankowego. Z roku na rok, SportPesa (pierwsza internetowa platforma zakładów sportowych) szczyci się coraz większą liczbą użytkowników. W 2017 roku SportPesa otrzymała tytuł „Superbrand”, zajmując 13 miejsce w rankingu najlepszych firm w Kenii.

Obecnie na rynku kenijskim obserwuje się szybki wzrost liczby firm oferujących zakłady sportowe. Elitebet, Justbet, Betyetu, Betway, Eazibet, Mcheza – nieustannie pojawiają się kolejne nazwy nowo powstałych platform, podczas gdy hazard pochłania życie młodych ludzi próbujących w nim swojego szczęścia. Coraz częściej odnotowuje się przypadki studentów porzucających naukę zwabionych szybkim i łatwym sposobem wzbogacenia się. Wzrosła także niestety ilość prób samobójczych oraz aktów agresji spowodowanych utratą majątku w grach hazardowych.

Co prawda, użytkownikami internetowych platform gier hazardowych mogą być jedynie pełnoletni, jednakże jeszcze kilka lat temu w Kenii nie brakowało tzw. „jaskiń hazardu”, które nie podlegały oficjalnym kontrolom i których klientami nierzadko bywały kilkunastoletnie dzieci. „Jaskinie hazardu” zostały zastąpione agencjami bukmacherskimi oraz kasynami, do których wstęp mają jedynie pełnoletni oraz łatwo dostępnymi internetowymi platformami, co z kolei przyczyniło się do intensywnego wzrostu liczby ludności zaangażowanych w hazard. Nairobi jest prawdziwym centrum hazardu, w którym znajduje się ponad 900 automatów do gier, ok. 130 stołów do gier oraz kilkanaście agencji bukmacherskich. Większość firm hazardowych zapewnia graczom możliwość obstawienia nawet najmniejszej gotówki o wartości chociażby 5 szylingów (ok. 20 groszy) i uzyskania wygranej o wartości 100-krotnie wyższej.

Mogłoby się wydawać, że rząd Kenii nie pozostaje obojętny wobec wielomiliardowego przemysłu, w którym przegranych od zawsze było znacznie więcej od tych odnoszących sukcesy finansowe. Rozpoznając negatywny wpływ hazardu na młodych oraz ubogich ludzi, na początku 2018 roku rząd wprowadził 35% stopę podatkową od dochodu uzyskanego przez firmy oferujące zakłady sportowe i wszelkie inne gry hazardowe. Jednak po tym jak kilka firm (np. Pambazuka National Lottery) ogłosiło zawieszenie swojej działalności, stopa podatkowa została obniżona do 15% i jednocześnie wprowadzono 20% podatek od uzyskanej wygranej. Tym samym, Kenia wciąż pozostaje jednym z krajów z najniższym opodatkowaniem hazardu, a procent Kenijczyków od niego uzależnionych gwałtownie rośnie.

Usprawnienie i zaostrzenie reżimu kontroli firm hazardowych operujących w Kenii oraz edukacja społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z zaangażowania się w hazard są niezbędnymi elementami w walce z destrukcyjnymi konsekwencjami nadużywania gier hazardowych. W przeciwnym razie, możemy spodziewać się rozrostu kultury hazardu w której obstawianie zakładów z domowego zacisza będzie dla młodych Kenijczyków najbardziej atrakcyjną oraz powszechną, i jednocześnie tak bardzo ryzykowną, formą wzbogacenia się.

Aleksandra Listkiewicz

Źródła: bbc.com, reuters.com, hapakenya.com, gamblingnews.com, theeastafrican.co.ke, allafrica.com, standardmedia.co.ke