/Demokratyczna Republika Konga: Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Kabilę do rozpoczęcia operacji przeciwko FDRL

Demokratyczna Republika Konga: Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Kabilę do rozpoczęcia operacji przeciwko FDRL

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała prezydenta Josepha Kabilę do szybkiego zatwierdzenia i uruchomienia wspólnych operacji kongijskich sił zbrojnych oraz żołnierzy sił pokojowych ONZ przeciwko milicji FDLR. Jest to tak zwana dyrektywa MONUSCO-FARDC.

Członkowie Rady zauważyli, iż milicja FDRL nie poddała się w terminie ustanowionym przez Międzynarodową Konferencję Regionu Wielkich Jezior (ICGLR) i Wspólnotę Rozwoju Afryki Południowej (SADC). Rebelianci nadal rekrutują nowych członków.

W 2014 roku Rada Bezpieczeństwa odnotowała kapitulację około 300 byłych szeregowych, a zwłaszcza kombatantów FDRL. Jednocześnie okazało się jednak, że pojedyncza demobilizacja jest niewystarczająca i nie eliminuje zagrożenia ze strony grupy.

Szybka neutralizacja FDRL stanowi priorytet w działaniach zmierzających do przywrócenia stabilności i zwiększenia ochrony cywilów nie tylko w Demokratycznej Republice Konga, ale również w całym regionie Wielkich Jezior Afrykańskich .

Rada Bezpieczeństwa stara się pozyskać pełne wsparcie regionalnych przywódców w celu wyemilowania oddziałów odpowiedzialnych za trwanie konfliktów w Kongu. W związku z powyższym ustaliła ona gotowość do rozważenia sankcji przeciwko osobom lub podmiotom wspierającym rebeliantów.

W piątek kongijski rząd w Kinszasie ogłosił, iż jest gotowy do rozpoczęcia operacji wojskowych z FDRL.

Wioleta Gierszewska

Na podstawie: allafrica.com
Zdjęcie za: commons wikimedia org