/Somalia: Nowy przywódca Al-Shabaab

Somalia: Nowy przywódca Al-Shabaab

Ahmed Omar stanął na czele Al-Shabaab. Zastąpił dotychczasowego lidera ugrupowania – Ahmeda Abdi Godane, który zginął w wyniku nalotu sił lotniczych USA. Bojówkarze organizacji zapowiedzieli zemstę za śmierć przywódcy.

Do ataku na bazę bojówkarzy niedaleko miejscowości Barawe doszło 1 września. Bezpośrednio po przeprowadzonej akcji w mediach pojawiły się doniesienia o śmierci przywódcy Al-Shabaab. Zostały one potwierdzone dopiero kilka dni później, kiedy przedstawiciele sił wojskowych USA wydali stosowne oświadczenie.

Al-Shabaab niemal natychmiast ogłosiło nazwisko nowego lidera. Został nim Ahmed Omar, nazywany także Abu Ubaidah. Dotychczas pełnił on funkcję jednego z dowódców ugrupowania. Bojówkarze poprzysięgli zemstę za śmierć Godane i oświadczyli, że „nie spoczną, dopóki nie przeleją krwi za swojego przywódcę i nauczyciela”.

Prezydent Somalii, Hassan Mohamud, wezwał bojówkarzy Al-Shabaab do opuszczenia szeregów organizacji. Obiecał wzamian wprowadzenie 45-dniowej amnestii dla tych, którzy odejdą od terrorystów. Jednocześnie zaapelował do społeczności międzynarodowej o zwiększenie środków bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności, a także o podjęcie kroków zmierzających do przeciwdziałania akcjom odwetowym Al-Shabaab.

 

 

Anna Cichecka

Na podstawie: alljazeera.com, bbc.co.uk

Zdjęcie za: wikipedia.org

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.