/Demokratyczna Republika Konga: Forbes szacuje majątek Josepha Kabili na 15 mld dolarów

Demokratyczna Republika Konga: Forbes szacuje majątek Josepha Kabili na 15 mld dolarów

Magazyn „People with money” co roku opracowuje listę najbogatszych osób ze świata polityki, 42- letniego Josepha Kabilę uznaje się za najlepiej zarabiającego polityka na świecie.

Kabila czerpie zyski z różnego typu inwestycji, udziałów oraz lukratywnych kontraktów reklamowych. Jest właścicielem kilku restauracji w Kinszasie o nazwie „Fat Kabila Burger„, wprowadził również własną markę wódki. Prezydent kontroluje ponadto koncesje naftowe oraz górnicze. Rodzeństwo Kabili to biznesmeni jednocześnie pełniący funkcje parlamentarzystów. Jego brat, Souleymane Kabila, jest podejrzany o defraudację 300 mln dolarów z kasy państwowej.

Zdaniem niektórych komentatorów, Joseph Kabila nie wykazuje chęci zrezygnowania z władzy w 2016 roku. Prezydent stawia się za wzór rządzenia państwem. Trzeba przyznać, iż od momentu przejęcia władzy przez Kabilę nie doszło do większej destabilizacji w państwie. Sporadyczne konflikty miały miejsce jedynie w permanentnie niestabilnych wschodnich prowincjach kraju.

W porównaniu do Mobutu Sese Seko, który rządził Kongo przez 32 lata i miał zgromadzić pięć miliardów dolarów, majątek Kabili jest szacowany przez dziennikarzy Forbsa na 15 mld dolarów. Pozostając centralną postacią na kongijskiej scenie politycznej, Kabila ryzykuje, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska zaczną się uważniej przyglądać zgromadzonemu za granicą majątkowi polityka.

Wioleta Gierszewska 

Na podstawie: lecongolais.cd,  afrique.kongotimes.info, africafrique.com, en.mediamass.net

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.