/Tanzania: 2,5-krotny wzrost cen węgla drzewnego

Tanzania: 2,5-krotny wzrost cen węgla drzewnego

Nadzwyczaj silne opady deszczu oraz wyższe stawki podatku to dwie główne przyczyny szybkiego wzrostu cen węgla drzewnego w Tanzanii. W stosunku do marca, detaliczna cena węgla drzewnego w stolicy kraju Dar es Salaam wzrosła z poziomu 1000 TSH do 2500 TSH (0,67 USD do 1,11 USD). W Tanzanii konsumowanych jest rocznie ponad 2 miliony ton węgla drzewnego, a surowiec ten stanowi główne źródło energii w 90% gospodarstw domowych w Dar es Salaam.

Za wzrost cen węgla drzewnego częściowo odpowiadają wyższe podatki, które wzrosły z poziomu 15 tys. TSH w lutym do 26 tys. TSH w listopadzie za 100 kg worek. Wyższe są także koszty transportu (wzrost z 7 tys. TSH w marcu do 10 tys. TSH w listopadzie za 100kg worek). Z kolei silne opady deszczu w ostatnim czasie powoduję problemy po stronie podaży – wydłuża się proces suszenia i produkcji węgla.

Pomimo wysiłków tanzańskiego rządu promujących wykorzystanie gazu jako głównego źródła energii w gospodarstwach domowych, węgiel drzewny nadal pozostaje podstawowym źródłem energii w 9 na 10 tanzańskich domów i wykorzystywany jest w nich głównie do do gotowania.

Według Tanzania Forest Service Agency, rządowej agencji zajmującej się monitorowaniem i regulowaniem przemysłu drzewnego, w kraju każdego roku wycinanych jest ponad 370 tys. hektarów drzew, z czego większość właśnie na produkcję węgla drzewnego.

Każdego roku w Tanzanii konsumowanych jest ponad 2 miliony ton węgla drzewnego, z czego ponad połowa w stolicy kraju Dar es Salaam. Przy produkcji, transporcie i sprzedaży surowca zatrudnienie znajdują setki tysięcy Tanzańczyków, a cały sektor generuje rocznie 650 mln USD.

Wojciech Tycholiz

Na podstawie: citizen.co.tz, pri.org
Zdjęcie: ICFR

Wojciech Tycholiz jest naukowcem zajmującym się badaniami nad makroekonomią państw afrykańskich, w szczególności sektorem finansowym i surowcowym. Z PCSA współpracuje od 2010 roku.