/Republika Środkowoafrykańska: Przemyt „krwawych diamentów”

Republika Środkowoafrykańska: Przemyt „krwawych diamentów”

Od rozpoczęcia krwawego konfliktu i zamachu stanu Republika Środkowoafrykańska nadal jest państwem pogrążonym w chaosie, a handel diamentami na czarnym rynku kwitnie. 

Dokładnie dwa miesiące po obaleniu przez Sélékę prezydenta Francois Bozizé kraj objęto zakazem wywozu diamentów. W połowie 2013 roku bojówki Antybalaki rozpoczęły walkę z Séléką. W celu ustabilizowania sytuacji w państwie powołano do życia tymczasowy rząd. Zawieszenie broni podpisano w lipcu 2014 roku w stolicy Republiki Konga – Brazzaville. Porozumienie to jest jednak w znacznej mierze ignorowane przez obie strony konfliktu. W wielu miejscach, w tym w okolicach miasta Bambari, prawie codziennie zgłaszane są ataki na ludność cywilną.

Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu, nieoficjalny rynek diamentów w Republice Środkowoafrykańskiej był warty miliony dolarów. Wysokie podatki nakładane na handel diamentami (12% w porównaniu z 3,25% w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga) spowodowały, że około 30% kamieni jest nielegalnie przemycanych za granicę do Kamerunu i Sudanu.

Panel Ekspertów ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej potwierdził, iż przemyt diamentów kwitnie. Koordynator panelu ONZ, Aurelien Llorca, ogłosił, że z kraju przemycono co najmniej 140.000 karatów diamentów o przybliżonej wartości 24 milionów dolarów. Co ciekawe oficjalne wydobycie diamentów w Republice Środkowoafrykańskiej jest dwukrotnie wyższe niż łączna produkcja od 1931 roku.

Podobnie jak w innych państwach Afryki Centralnej minerały nigdy nie były wykorzystywane do wspierania rozwoju. Od momentu uzyskania niepodległości od Francji w 1960 roku zyski ze złóż cennych surowców przejmowały kolejne reżimy wojskowe. Problem stanowi również wykorzystywanie ludzi do niewolniczej pracy w kopalniach. W południowo-zachodniej i północno-wschodniej części RŚA znajduje się wiele małych kopalń, gdzie tzw. „kopacze diamentów” są wyzyskiwani, pracując w ciężkich warunkach.

Dopełniając powyższe, należy stwierdzić, że minerały złóż cennych surowców, zwłaszcza w państwach regionu Afryki Centralnej, generują problemy natury politycznej, społecznej i ekonomicznej. Odkrycie złóż surowców zamiast rozwiązywać stare problemy generuje nowe.

Wioleta Gierszewska 

Na podstawie: ipsnews.net

Zdjęcie za: commons wikimedia.org