/Nigeria: Chińska firma uruchamia kolejną fabrykę obuwia w Afryce

Nigeria: Chińska firma uruchamia kolejną fabrykę obuwia w Afryce

Chiński firma Huajian international zamierza uruchomić w Nigerii produkcję obuwia. To już druga po Etiopii tego typu inwestycja chińskiego giganta na kontynencie afrykańskim. Zgodnie z ustaleniami 20 procent produkcji ma być przeznaczone na rynek lokalny a 80 procent wysłane za granicę.

Inwestor z Chin zdecydował się na lokalizację inwestycji w stanie Aba (południowy wschód Nigerii), który jest hubem przemysłowym specjalizującym się w lekkiej produkcji. To tutaj mieści się centrum obuwnicze Ariaria, zaopatrujące w buty pół Afryki Zachodniej. Szacuje się, że Ariaria wytwarza i wysyła na eksport ok. 1 miliona par butów tygodniowo. Gubernator Stanu, Okezie Ikpeazu podpisał z Huajian umowę opiewającą na 1,5 mld USD. Fabryka ma docelowo wytwarzać 5 tys. par butów dziennie i wykreować (łącznie, w tym pośrednio) 10 tys. nowych miejsc pracy.

Przedsięwzięcie jest komentowane z dwóch powodów. Po pierwsze, może to oznaczać, że koszty produkcji dla Huajian są w Nigerii niższe niż w Chinach, co jest swego rodzaju znakiem czasu i być może początkiem końca (lub końcem początku) koncepcji Chin jako fabryki świata. Faktem jest, że przewaga Chin pod względem niskich kosztów produkcji nad resztą świata zaczyna topnieć, a w niektórych sytuacjach, jak w przypadku inwestycji nigeryjskiej być może już zniknęła. W tym kontekście nie dziwi, że Afryka zaczyna być nazywana „Chinami Chin”, a firmy chińskie outsourcują masowo swoją produkcję do krajów afrykańskich, zwłaszcza w Afryce Wschodniej.

Po drugie, inwestycja budzi obawy u niskowydajnych lokalnych producentów obuwia, którzy stosują tradycyjne metody pracy i wytwarzają buty głównie ręcznie. Chińska fabryka obuwia z pewnością będzie zautomatyzowana, co może się okazać gwoździem do trumny dla nigeryjskiej branży obuwniczej. Chiński właściciel uspokaja jednak, że jego fabryka nie tylko nie będzie zagrożeniem dla lokalnych producentów, ale pozwoli na transfer technologii i doskonalenie metod produkcji obuwia wśród nigeryjskich firm.

Pierwsza grupa zatrudnionych przez Huajian Nigeryjczyków już udała się na szkolenia do Chin.

Dominik Kopiński

Na podstawie: thisisafricaonline.com, www.vanguardngr.com

Zdjęcie: Pixabay

Dominik Kopiński jest ekonomistą zajmującym się ekonomią rozwojową, makroekonomią oraz rynkiem surowców w Afryce. Z PCSA związany jest od 2010 roku.